Nebylo to oficiální a ověřená internetová burza, ani investiční portál. Přesto nabízel neobvykle vysoké zhodnocení peněz díky investici do kryptoměny. 59letý muž z Havířova se na tomto portálu registroval už před třemi lety. Jakmile zadal své údaje, okamžitě ho kontaktoval údajný manažer portálu, který se ho snažil přesvědčit, že registrací má muž založený účet a nyní je potřeba na něj vložit vstupní investici 300 euro.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Samozřejmě přišel od poradce dodatek, že čím více peněz se na investiční účet zašle, tím více se na něm budou finance zhodnocovat, a tak poškozený zaslal dalších téměř 25 000 euro. Když pak chtěl peníze vybrat, zjistil, že to není možné, a kontaktoval opět domnělého manažera. Ten mu však pouze odvětil, že na výběr není vhodná doba. Pak se již nikdo poškozenému neozval a peníze zpět mu taky nikdo neposlal."
Podvedený muž událost nikde nenahlásil a zřejmě mu muselo být jasné, že se stal obětí podvodu. Jenže uplynul rok a podvodníci z údajného investičního portálu se ozvali znovu. Muž s nimi nejprve odmítl cokoliv řešit, ale podvodníci ho dokonale psychologicky zpracovali.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Muž nakonec domnělému bankéři poslal dalších téměř 12 000 euro. Bylo mu totiž přislíbeno, že další investice pomůže k získání alespoň části peněz z původní částky, o kterou přišel. Scénář se ale opakoval. Vložené peníze již nešly vybrat a druhá strana přestala komunikovat."
Jenže ani to neznamenalo konec touhy po penězích. Letos v říjnu se podvodníci totiž ozvali znovu. Jenže přišli s novou fintou. Nechtěli žádnou další investici, ale nabídli, že pomůžou muži získat zpět kryptoměnu, která se měla jeho předchozí investicí zhodnotit.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Podstatou ale bylo stažení aplikace. Jakmile to učinil, tak už pouze sledoval, jak mu z internetového bankovnictví mizí úspory přesahující 60.000 korun a jak si někdo žádá o půjčku ve výši 200.000 korun. Proto hned účet zablokoval."
Poškozený tak přišel v přepočtu o více než milion korun. Banka ho následně přesvědčila, aby šel celou událost oznámit na policii.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Havířovští policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací. V případě dopadení a odsouzení pachatele mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody."
Policisté proto upozorňují, aby se lidé nenechali snadno nalákat na vysoké zhodnocení peněz. A raději se před takovou investicí s někým poradili. Například i ve své bance. Jakmile po vás někdo navíc bude chtít instalaci aplikací do počítačů nebo mobilních telefonů, jde zcela jistě o podvod.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Opět v těchto případech apelujeme na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání. Pakliže máte sebemenší podezření, zajděte osobně do své banky a přesvědčte se, zda se jedná o podvod."
Zároveň je dobré mít v bance dva účty. Jeden běžný a druhý spořící. Vysoké úspory mít na spořícím účtu, ze kterého vám peníze neukradnou například ani při zneužití údajů z platební karty. A na běžném účtu mít pouze minimum peněz potřebných pro běžné platby, nákupy a finanční operace. Peníze se mezi účty dají snadno a na počkání v aplikaci nebo v internetovém bankovnictví převádět.