Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."
Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."
Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."
Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."
Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"
Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."
Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."
Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."
mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery
Reklama na internetu lákala na vysoké zhodnocení peněz. Stačilo se jen zaregistrovat a investovat do kryptoměny. Tím ale padl muž z Karvinska do velmi propracovaného systému podvodu. Neznámý muž na telefonu přesvědčil poškozeného, že mu se vším pomůže a získal od něj osobní přístupy k bankovnímu účtu, ze kterého mu vysál téměř půl milionu korun.
Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
Vyhráli jste 5 000 korun. Taková zpráva přišla ženě z Karvinska údajně od kamarádky do zprávy na sociální síti. Ta po ní následně chtěla potvrzovací kódy do internetového bankovnictví, které měly být nutné pro vyplacení výhry. Profil na sociální síti samozřejmě zneužili podvodníci, kteří se díky tomu nabourali ženě také do internetového bankovnictví a ukradli z něj všechny peníze. Téměř 300 tisíc korun.
První den Olympiády dětí a mládeže (ODM) přinesl skvělý start pro Moravskoslezský kraj. Naši sportovci získali hned pět medailí a v celkovém hodnocení se drží na druhém místě za Královéhradeckým krajem.
Dvaadvacátý ročník Olympiády dětí a mládeže, který hostí MS kraj, byl zahájen. Vyprodaná třinecká Werk Aréna sledovala slavnostní nástup čtrnácti krajských reprezentací a také zapálení olympijského ohně.
Slavní sportovci, vedení Českého olympijského výboru, zástupci sportovních svazů a také politici se sešli ve Vendryni u Třince, aby si na konferenci s názvem Na podporu sportování mládeže vyměnili své zkušenosti. Vystoupení na konferenci měl i prezident Petr Pavel.
Slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže 2025, které se konalo v neděli 26. ledna v třinecké Werk Areně, bylo opravdu jedinečné – poprvé v historii se ho osobně zúčastnil i prezident České republiky Petr Pavel.
Náhlá zástava srdce nebo zásah elektrickým proudem. Ale také například agresivní člověk s pistolí v ruce. To je jen malý výčet reálných situací, ke kterým se mohou lidé dostat. Jak v takovém případě postupovat? Jak poskytnout první pomoc? To učí prožitkové kurzy první pomoci.
Lidé na vozíčku i další handicapovaní ve Frýdku-Místku hojně využívají službu přepravy autem bez bariér. Speciálně upravená dodávka najede ročně přes 25 tisíc kilometrů. Na provoz přispívá pravidelně i město. Spolek, který službu provozuje ale uvítá každou podporu.
Svinec, jedna z nejníže položených sjezdovek v České republice, tuto zimní sezonu nezahájí. Kopec se nepodařilo zasněžit. Jeho spodní část mohou využít alespoň sáňkaři a bobaři.
Několik hodin trvala slavnost, při které se Vietnamci žijící v našem kraji rozloučili se starým rokem a přivítali rok nový. Ten se podle asijského zvěrokruhu nese ve znamení hada.
Po dlouhých třinácti letech se Moravskoslezský kraj opět stává dějištěm největší české multisportovní akce – Olympiády dětí a mládeže (ODM). 22. ročník této prestižní události probíhá od 26. do 30. ledna 2025 a rozprostírá se do pěti měst v regionu. Na sever Moravy zavítalo 1127 mladých sportovců z celé republiky, aby bojovali o medaile ve 11 sportovních disciplínách a ukázali svůj talent i v jedné umělecké soutěži. Slavnostní zahájení, které se konalo v neděli 26. ledna v třinecké Werk Areně, bylo opravdu jedinečné – poprvé v historii se ho osobně zúčastnil i prezident ČR Petr Pavel.
Pradědova aréna v Karlově Studánce patřila o víkendu dvěma lyžařským závodům. Prvním z nich byl Madeja Cup s velkou účastí malých lyžařů a druhým byl Jesenický pohár. Závod Madeja Cup byl velmi dobře obsazený, závodilo více než 180 závodníků z celé republiky.
Galerie výtvarného umění v Ostravě patří výstavě Jiří Šigut Minulé a budoucí přítomnosti. Vznikla k výročí tohoto ostravského experimentálního umělce, který se od počátku věnuje průzkumu fotografického média.
Žerotínský zámek v Novém Jičíně opět uspořádal muzejní pořad Pobaby. Jde o sérii workshopů, na kterých se zájemci učí tradiční lidová řemesla. Letos si zvolili výšivku ze Suchdola nad Odrou.
Představitelé Asociace OBNOVA 2024+ se sešli s ministry zemědělství a financí. V Krnově jednali o efektivní pomoci vyplaveným firmám a o přípravě protipovodňových opatření v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Hned troje policejní manévry zažily ulice Havířova v noci ze soboty na neděli. Ve všech případech neměli ujíždějící řidiči před policejní početní přesilou šanci a byli zadrženi.
Už jen pár desítek hodin nás dělí od slavnostního zahájení zimní Olympiády dětí a mládeže. 1127 mladých sportovců ze 14 krajů se představí ve 27 disciplínách.
Muž z Ostravy přišel o 2,2 milionu. Naletěl na falešnou reklamu s Jakubem Prachařem
Vydáno 27. března 2024 16:00, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."
Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."
Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."
Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."
Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"
Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."
Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."
Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."
mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery