Na veletrhu vystavovali zástupci firem a byli přítomni i specialisté z Úřadu práce jako poradci při výběru zaměstnání ve spolupráci se školou a zaměstnavatelem.
Jiří Unverdorben, ředitel ÚP Bruntál: "Nejžádanější obory v současnosti jsou IT obory, obory řemeslné a technické, co se týká služeb, to je všeobecná a zdravotní sestra a kuchař číšník. Cílem této akce je poskytnout mladým lidem dostatek informací, aby si mohli vybrat správné povolání a v neposlední řadě, co všechno obnáší absolvování úspěšného studia na střední škole nebo učilišti."
Zástupci firem a škol informovali zájemce o možnostech zaměstnání a nových oborech. Byli mezi nimi i jejich současní žáci a studenti.
Lukáš Zemek, SPŠ podnikatelská Opava: „My jsme soukromá Střední škola podnikatelská z Opavy Kylešovic, nabízíme obory polygrafie, potom nabízíme multimediální reklamní tvorbu, žurnalistiku, cestovní ruch a průvodcovství, ekonom, účetní, obchodní zástupce a veřejnosprávní činnost. Takže si může každý vybrat podle toho, co si myslí, že je pro něho to pravé.“
František Tomčala, SŠP Krnov, p.a.: „My jsme čtyřletá škola průmyslová, máme tady vlastně obor Restaurování historického nábytku a design, je to čtyřletý obor s maturitou. Sídlíme v Krnově a spolupracujeme se SŠP v Krnově.“
Milena Kozáková, SOŠ Město Albrechtice: „Jsme Střední odborná škola a základní škola Město Albrechtice a máme obory pro žáky ze základních škol, tzv háčkové obory, které jsou s krajským stipendiem farmář, strojní a automobilový mechanik, zahradník, kuchař – číšník a potom máme éčkové obory, které jsou pro žáky, kteří mají specifické potřeby vzdělávání a to máme opravářské práce, cukrářské práce, zahradnické práce.“
Valerie Kožaná, SŠHS Opava: „Já chodím a školu hotelnictví a služeb v Opavě a studuji výrobce potravin pro Mondeles. Máme tady maturitní obory, jsou na čtyři roky a máme tady výuční obory, ty jsou na tři roky, třeba cukráře, pekaře a řezníky nebo ty výrobce potravin. Já dělám výrobce potravin pro Mondeles.“
Marie Švančarová, SUŠ varhanářská Krnov: „Jsme Střední umělecká škola varhanářská a máme tři obory. Design i nteriérů, stavbu varhan a stavbu hudebních nástrojů drnkacích. Já jsem kytarář, takže stavbu drnkacích strunných nástrojů.“
Jana Horáková a Natálie Zvolenská, SPgŠ Krnov: „My jsme Stření pedagogická škola Krnov, obory máme – praktickou sestru, ta je na zdravce, potom máme mimoškolní a předškolní pedagogiku a pedagogické lyceum.“
Tereza Tesařová a Michal Jindra, Gymnázium Bruntál: „My tady dneska reprezentujeme naše gymnázium v Bruntále. My hodně lákáme studenty nebo žáky základních škol na náš gympl, protože je to takovým mezikrok mezi základní a vysokou, hodně se počítá s tím, že děcka půjdou dál ze střední školy na vysokou, takže je to hodně pro ty děcka, které by se vlastně chtěly hodně zajímat dál ve svém oboru. Zvažuji psychologii a nebo medicínu.“
Návštěvníci sbírali informace, někteří si svůj obor již vybrali, jiní zvažují své možnosti.
Anketa, účastníci Artifexu: „My jsme Vrbno pod Pradědem a hlásíme se na školy. Já jdu na psycholožku, já jdu chov koní nebo automechanik, já jdu do školky pracovat, učitelku, Já jdu na kadřnici.“
„Tak přemýšlela jsem nad zdravkou.“
„Taky asi zdravotní nebo letuška.“
Letošní Artifex představil celkem 70 učebních a studijních oborů.