Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední činný černouhelný důl v ČR si připomíná 55 let dobývání

Celý MS kraj |

Jediný činný černouhelný důl v Česku, ČSM ve Stonavě, patřící těžební společnosti OKD, dovrší 19. prosince 55 let od zahájení těžby. První uhlí bylo vydobyto z hloubky 570 metrů ze stěny 230 311 provozované partou Antonína Niedoby. Od té doby vyjelo skipem na povrch 122 milionů tun „černého zlata“.

Vladimír Špok, bývalý hlavní inženýr Dolu ČSM: "Výstavba Dolu ČSM byla zahájena už v roce 1958, ale trvalo deset let, než byly vytěženy první tuny uhlí z porubu ve 23. sloji na závodě Jih. Tehdy ještě nebyly žádné správní budovy, koupelny, šatny ani závodní jídelna. Celé zázemí bylo v dřevěných přízemních budovách, v nichž nám koupelář před vyfáráním zatopil v plechových kamnech. Fáračky jsme si sušili pod stropem na tyčích. Venku nebyly zpevněné plochy, jen rozbahněný povrch, takže jsme se po vyfárání ani nezouvali z holínek.“

V době zahájení těžby pracovalo na šachtě, jíž se mezi pracovníky přezdívalo Gigant, 965 zaměstnanců. V prvním roce těžby se vytěžilo 59 240 tun uhlí, což představovalo průměrnou denní těžbu ve výši 227 tun. Začátky rubání jsou spojeny s kolektivy hlavních předáků Antonína Niedoby, Bohuslava Papaly, Boleslava Hlisnikovského, Jana Chovanioka, Jana Svačka, Viktora Högra, Pavla Jirgla a Viléma Lisého. 

Vladimír Špok, bývalý hlavní inženýr Dolu ČSM: "Zúčastnil jsem se i slavnostního zahájení těžby, které se konalo právě 19. prosince 1968 v tehdejším Kulturním domě Kovona Karviná. Při oslavě nám hrál orchestr Gustava Broma a zpívala Yvetta Simonová."

Už v roce 1971 hlásil Důl ČSM první milion tun a v roce 1981 zde havíři nakopali rekordních 2,8 milionu tun uhlí. Roční produkce se obvykle pohybovala mezi 2 a 2,5 milionu tun. V současnosti má důl ČSM 3300 zaměstnanců, v letošním roce je předpoklad těžby cca 1 milion tun uhlí. Podle aktuálního plánu bude těžba na Dole ČSM pokračovat přibližně do poloviny roku 2026, kdy je v plánu vytěžit celkem 3,6 milionu tun uhlí. Poté plánuje společnost OKD důl uzavřít. 

Roman Sikora, generální ředitel OKD: "Uzavření Dolu ČSM ale nemusí znamenat konec značky OKD. Nejprve bude zapotřebí provést technickou likvidaci dolu, a pokud to legislativa umožní, chceme být po ukončení těžby také připraveni na podnikání v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie." 

Důl ČSM ve zkratce 
- jediný černouhelný důl v ČR
- hlubinný důl ve Stonavě v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve
- těžba probíhá v lokalitách ČSM - Sever a ČSM - Jih 
- nejhlubší je vtažná jáma ČSM Sever s hloubkou 1104 metrů
- první vozy uhlí vyjely 19. prosince 1968 z hloubky 570 metrů 
- první milion tun uhlí byl vytěžen v roce 1971
- rekordní produkce 2,8 milionu tun uhlí v roce 1981 (2 843 269 t)
- celkem bylo dosud vydobyto 122 milionů tun uhlí
- v roce 1991 do dolu sfáral prezident Václav Havel, který se po skoku přes kůži stal i čestným členem cechu hornického
- v roce 1992 se v hloubce 903 metrů uskutečnila netradiční svatba: své „ano“ si řekli důlní elektromontér Jaroslav Matúš a prodavačka Dana Daňová; ženich oblékl černé a nevěsta bílé fáračky, které jim pro tuto příležitost nechali ušít zástupci dolu; za přítomnosti notářky byl podán návrh na 2 zápisy do Guinessovy knihy rekordů: svatba a hraní na housle na nejhlubším místě na světě
- v letech 2023 – 2026 má OKD v plánu vytěžit 3,6 milionu tun uhlí

Nahlásit chybu


K tématu

Záchranáři v podzemí Dolu ČSM hasí požár způsobený samovznícením

14. března 2024 21:03 | Stonava | Libor Běčák

Do plné pohotovosti byla uvedena báňská záchranná služba, jejíž členové byli ve čtvrtek odpoledne povoláni do podzemí Dolu ČSM ve Stonavě, kde vypukl požár.

Těžba uhlí končí, ale OKD musí přijímat stovky nových horníků

8. února 2024 6:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hornickému povolání nehrozí zdaleka tak brzký konec, jak by se mohlo zdát. Těžba uhlí sice za dva roky definitivně skončí, společnost OKD však musí přijímat nové horníky, kterým zajistí práci i po ukončení těžby.

Poslední činná šachta v zemi, Důl ČSM na Karvinsku, by měla letos vytěžit přes milion tun uhlí

30. ledna 2024 8:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžba černého uhlí v posledních dvou dolech na Ostravsku se chýlí ke svému nevyhnutelnému konci. Ten nastane počátkem roku 2026. Horníci však i přesto v podzemí dobývají dostupné zásoby uhlí, které se nyní na trhu dobře prodává.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Dnes 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Dnes 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Dnes 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Dnes 12:05, vydáno včera 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek bylo pátrání odvoláno, když byla žena nalezena.

Poslední činný černouhelný důl v ČR si připomíná 55 let dobývání
Vydáno 19. prosince 2023 7:49, Celý MS kraj, Libor Běčák
Jediný činný černouhelný důl v Česku, ČSM ve Stonavě, patřící těžební společnosti OKD, dovrší 19. prosince 55 let od zahájení těžby. První uhlí bylo vydobyto z hloubky 570 metrů ze stěny 230 311 provozované partou Antonína Niedoby. Od té doby vyjelo skipem na povrch 122 milionů tun „černého zlata“.

První provizorně vytěžený vůz. Zdroj: OKD

Vladimír Špok, bývalý hlavní inženýr Dolu ČSM: "Výstavba Dolu ČSM byla zahájena už v roce 1958, ale trvalo deset let, než byly vytěženy první tuny uhlí z porubu ve 23. sloji na závodě Jih. Tehdy ještě nebyly žádné správní budovy, koupelny, šatny ani závodní jídelna. Celé zázemí bylo v dřevěných přízemních budovách, v nichž nám koupelář před vyfáráním zatopil v plechových kamnech. Fáračky jsme si sušili pod stropem na tyčích. Venku nebyly zpevněné plochy, jen rozbahněný povrch, takže jsme se po vyfárání ani nezouvali z holínek.“

V době zahájení těžby pracovalo na šachtě, jíž se mezi pracovníky přezdívalo Gigant, 965 zaměstnanců. V prvním roce těžby se vytěžilo 59 240 tun uhlí, což představovalo průměrnou denní těžbu ve výši 227 tun. Začátky rubání jsou spojeny s kolektivy hlavních předáků Antonína Niedoby, Bohuslava Papaly, Boleslava Hlisnikovského, Jana Chovanioka, Jana Svačka, Viktora Högra, Pavla Jirgla a Viléma Lisého. 

Vladimír Špok, bývalý hlavní inženýr Dolu ČSM: "Zúčastnil jsem se i slavnostního zahájení těžby, které se konalo právě 19. prosince 1968 v tehdejším Kulturním domě Kovona Karviná. Při oslavě nám hrál orchestr Gustava Broma a zpívala Yvetta Simonová."

Už v roce 1971 hlásil Důl ČSM první milion tun a v roce 1981 zde havíři nakopali rekordních 2,8 milionu tun uhlí. Roční produkce se obvykle pohybovala mezi 2 a 2,5 milionu tun. V současnosti má důl ČSM 3300 zaměstnanců, v letošním roce je předpoklad těžby cca 1 milion tun uhlí. Podle aktuálního plánu bude těžba na Dole ČSM pokračovat přibližně do poloviny roku 2026, kdy je v plánu vytěžit celkem 3,6 milionu tun uhlí. Poté plánuje společnost OKD důl uzavřít. 

Roman Sikora, generální ředitel OKD: "Uzavření Dolu ČSM ale nemusí znamenat konec značky OKD. Nejprve bude zapotřebí provést technickou likvidaci dolu, a pokud to legislativa umožní, chceme být po ukončení těžby také připraveni na podnikání v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie." 

Důl ČSM ve zkratce 
- jediný černouhelný důl v ČR
- hlubinný důl ve Stonavě v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve
- těžba probíhá v lokalitách ČSM - Sever a ČSM - Jih 
- nejhlubší je vtažná jáma ČSM Sever s hloubkou 1104 metrů
- první vozy uhlí vyjely 19. prosince 1968 z hloubky 570 metrů 
- první milion tun uhlí byl vytěžen v roce 1971
- rekordní produkce 2,8 milionu tun uhlí v roce 1981 (2 843 269 t)
- celkem bylo dosud vydobyto 122 milionů tun uhlí
- v roce 1991 do dolu sfáral prezident Václav Havel, který se po skoku přes kůži stal i čestným členem cechu hornického
- v roce 1992 se v hloubce 903 metrů uskutečnila netradiční svatba: své „ano“ si řekli důlní elektromontér Jaroslav Matúš a prodavačka Dana Daňová; ženich oblékl černé a nevěsta bílé fáračky, které jim pro tuto příležitost nechali ušít zástupci dolu; za přítomnosti notářky byl podán návrh na 2 zápisy do Guinessovy knihy rekordů: svatba a hraní na housle na nejhlubším místě na světě
- v letech 2023 – 2026 má OKD v plánu vytěžit 3,6 milionu tun uhlí

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040673/posledni-cinny-cernouhelny-dul-v-cr-si-pripomina-55-let-dobyvani