Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Celý MS kraj |

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Ve škole Montessori nejsou klasické třídy, lavice ani katedra. Pouze pracovní místa pro děti a jejich samostatnou práci.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: "Přizpůsobujeme potřebám dětí to, co je pro ně přirozené, to znamená, že konkrétně tady u nás ve věku 6 až 11 let tady máme děti. Pro ně je přirozené, pracovat ve skupinkách, diskutovat a volit si činnost podle svého zájmu. Máme tady i Montessori školku, ve které nejsou hračky, jsou tam pomůcky, samozřejmě jiné, než máme tady ve škole, ale ta školka se de facto točí kolem praktického života, kde se děti učí přelévat, přesypávat, mají tam i pracovní stoleček, kde třeba vytváří něco, pak tam mají ponk, kde můžou kladívkem zatloukat věci, je to postavené na tom praktickém životě a ty děti to baví.“

Děti se mohou ve škole volně pohybovat a vybírat si úkoly a pomůcky z předem stanoveného seznamu podle svého zájmu. Vyučování začíná tzv. Komunitním kruhem

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Na tom komunitním kruhu si řekneme takové ty základní věci, co se bude ten den dít, popřípadě děti sdílí své zážitky, co potřebují nám říct. Když skončí komunitní kruh, tak nemáme klasické 45 minutové hodiny, ale jedem v tříhodinovém bloku, kdy děti si volí činnost dopoledne samy, mají k dispozici vypsané klíčové lekce. Ty lekce trvají dle potřeby, většinou tak 15 minut, není potřeba tomu více pověnovat čas, oni pak mají následnou práci, kterou si taky plní, jak potřebují, jak se jim chce, jak si to rozvrhnou a vlastně ve čtvrtek kontrolujeme zadanou práci.“
Klárka: „Já musím poskládat ten příběh, jak to jde za sebou a potom podle slovních druhů tam naskládat to, co se tam dělo.“
Nikča a Anežka: „My tady děláme světové památky. To jsou takovéhle obrázky vlastně, tady jsou další obrázky a to pak k tomu přidáváme. Potom, jak to budeme mít všechno doskládané, tak.“
Petr: „Já mám pomůcku města krajů a přidávám tam kartička s městy ke krajům. Takhle třeba Prahu přidám do Středočeského kraje.“
Lola: „Tady mám pojmenovat tahle hrady, přidat k tomu jmenovky. My se to učíme, když máme nějaké kraje a tam ty hrady jsou zamíchané.“
Ema: „Tady se musí dát stádium vývoje motýla a tady jsou takové kolečka a na to jsou napsané informace o motýlech a tady jsou takové otázky a tady jsou odpovědi.“

Klárka: „Když třeba tohle budu mít hotové, tak to takhle otočím, aby paní učitelky věděly, že už to je hotové.“

Systém výuky klade nároky na samostatnost dětí, ale i na kvalitu pedagogů.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Ty nároky na pedagogy jsou opravdu vysoké, kdy musíte opravdu sami v sobě přetvořit, alespoň já jsem to tak měla, ten přístup, to myšlení de facto, velmi mi k tomu pomohl Montessori kurs, který jsem si dělala v Praze. Úplně mi to změnilo nahlížení jak na ty děti, tak na ten vzdělávací obsah. Je to opravdu náročnější, ale vidíme, že to má smysl.“

S navázáním na druhý stupeň dle školy děti nemají žádný problém. Přechází většinou do běžných základních škol nebo mají možnost Montessori školy pro 2. stupeň, která je v Krnově, není však státní, ale soukromá.

Nahlásit chybu


K tématu

ZŠ F. Hrubína v Havířově je první, ve které město zahájilo modernizaci sítí

18. července 2023 13:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov potřebuje během několika let vyřešit starou elektroinstalaci ve školských zařízeních. Na investici v řádu stovek milionů korun si město vzalo úvěr. Modernizace začala o letošních prázdninách.

Havířovští hasiči absolvovali taktické cvičení na školách, evakuace i dohledání osob

20. června 2023 9:35 | Havířov | Bára Kelnerová

Profesionální hasiči z Havířova společně s dobrovolnými z Horní Suché měli taktické cvičení na škole. Učitelé museli vyvést všechny žáky ze zadýmené budovy, hasiči pak měli za úkol objekt prohledat a najít dítě, které zůstalo ve škole.

V ZŠ 1. Máje v Havířově otevřeli hokejovou akademii, děti se budou společně učit i trénovat

5. září 2023 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovský hokejový klub vidí svou budoucnost v práci s dětmi a mládeži. Proto v Základní škole 1. Máje ve spolupráci s městem byla otevřena hokejová akademie.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese
Vydáno 14. dubna 2024 18:38, Celý MS kraj, Karel Soukop
Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Ve škole Montessori nejsou klasické třídy, lavice ani katedra. Pouze pracovní místa pro děti a jejich samostatnou práci.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: "Přizpůsobujeme potřebám dětí to, co je pro ně přirozené, to znamená, že konkrétně tady u nás ve věku 6 až 11 let tady máme děti. Pro ně je přirozené, pracovat ve skupinkách, diskutovat a volit si činnost podle svého zájmu. Máme tady i Montessori školku, ve které nejsou hračky, jsou tam pomůcky, samozřejmě jiné, než máme tady ve škole, ale ta školka se de facto točí kolem praktického života, kde se děti učí přelévat, přesypávat, mají tam i pracovní stoleček, kde třeba vytváří něco, pak tam mají ponk, kde můžou kladívkem zatloukat věci, je to postavené na tom praktickém životě a ty děti to baví.“

Děti se mohou ve škole volně pohybovat a vybírat si úkoly a pomůcky z předem stanoveného seznamu podle svého zájmu. Vyučování začíná tzv. Komunitním kruhem

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Na tom komunitním kruhu si řekneme takové ty základní věci, co se bude ten den dít, popřípadě děti sdílí své zážitky, co potřebují nám říct. Když skončí komunitní kruh, tak nemáme klasické 45 minutové hodiny, ale jedem v tříhodinovém bloku, kdy děti si volí činnost dopoledne samy, mají k dispozici vypsané klíčové lekce. Ty lekce trvají dle potřeby, většinou tak 15 minut, není potřeba tomu více pověnovat čas, oni pak mají následnou práci, kterou si taky plní, jak potřebují, jak se jim chce, jak si to rozvrhnou a vlastně ve čtvrtek kontrolujeme zadanou práci.“
Klárka: „Já musím poskládat ten příběh, jak to jde za sebou a potom podle slovních druhů tam naskládat to, co se tam dělo.“
Nikča a Anežka: „My tady děláme světové památky. To jsou takovéhle obrázky vlastně, tady jsou další obrázky a to pak k tomu přidáváme. Potom, jak to budeme mít všechno doskládané, tak.“
Petr: „Já mám pomůcku města krajů a přidávám tam kartička s městy ke krajům. Takhle třeba Prahu přidám do Středočeského kraje.“
Lola: „Tady mám pojmenovat tahle hrady, přidat k tomu jmenovky. My se to učíme, když máme nějaké kraje a tam ty hrady jsou zamíchané.“
Ema: „Tady se musí dát stádium vývoje motýla a tady jsou takové kolečka a na to jsou napsané informace o motýlech a tady jsou takové otázky a tady jsou odpovědi.“

Klárka: „Když třeba tohle budu mít hotové, tak to takhle otočím, aby paní učitelky věděly, že už to je hotové.“

Systém výuky klade nároky na samostatnost dětí, ale i na kvalitu pedagogů.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Ty nároky na pedagogy jsou opravdu vysoké, kdy musíte opravdu sami v sobě přetvořit, alespoň já jsem to tak měla, ten přístup, to myšlení de facto, velmi mi k tomu pomohl Montessori kurs, který jsem si dělala v Praze. Úplně mi to změnilo nahlížení jak na ty děti, tak na ten vzdělávací obsah. Je to opravdu náročnější, ale vidíme, že to má smysl.“

S navázáním na druhý stupeň dle školy děti nemají žádný problém. Přechází většinou do běžných základních škol nebo mají možnost Montessori školy pro 2. stupeň, která je v Krnově, není však státní, ale soukromá.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042554/v-lomnici-na-bruntalsku-pusobi-jedina-statni-montessori-skola-v-celem-okrese