Na soutěž se sjelo rekordních 54 týmů z 19 škol MS kraje.
Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Což je asi takový strop. Víc už se nám sem nevleze. Stezka má 14 stanovišť, máme tady hydrobiologii, botaniku, jsou tady ze ZOO z Olomouce, ti mají obojživelníky a plazy, máme tady ryby, ornitologii, nejrůznější věci. Ekologii.“
Soutěž pod dohledem odborníků prověří na jednotlivých stanovištích komplexní přírodovědné a ekologické znalosti týmů.
Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Jsou tady odborníci, ať už ze ZOO nebo právě z Přírodovědecké fakulty z Univerzity Palackého z Olomouc, z CHKO Jeseníky, z Mysliveckého spolku a podobně.“
Petr Macke, stanoviště CHKO Jeseníky: „Na tomhletom stanovišti se zabývají tím označováním, jaké máme přírodní rezervace od CHKO Jeseníky tak, aby se dozvěděli něco o tom, kde žijí. Protože CHKO Jeseníky máme tady za humny a chceme taky udělat tu povědomost o různých zkratkách, aby vlastně pochopili i to, co třeba jde i v médiích."
Libuše Veselá, stanoviště obojživelníků a plazů: „Poznávají některé druhy obojživelníků a plazů, poznávají snůšky žab, řeší, které žáby jak zimují. Jde jim to lépe, než předchozí roky.“
Jan Štika, stanoviště Ekokomu: „U nás si děcka zkoušejí třídit odpadky, pokud možno neudělat žádnou zbytečnou chybu, nebýt zbrklý, určitě to ze školy znají, někteří i z domova, je to velmi rychlé, tak někdy se stane ta chyba ze zbrklosti.“
Adéla Novotná, stanoviště Jeseníky: „Naše téma jsou vlastně hory Jeseníků celkově, máme tady vlastně ty tři kategorie. Nejstarší mají básničky, mají hádat podle básniček, co to je za místo, něco vzácného z Jeseníků. Pro střední kategorii máme obrázky, velkou mapu. Kde mají pokládat, kde ty dané obrázky můžou najít, mají je popsat.“
Kateřina Kočí, stanoviště přírody Jeseníků: „Tady poznávají jesenické rostliny, živočichy a typická místa, která tady máme, takové ikonické.“
Testy a praktické otázky nebyly vůbec jednoduché a týmy se střídaly v přesných časových intervalech.
Daniel, soutěžící: „Jsme opavští závodníci a už máme za sebou 6 stanovišť a vedeme si dobře.“
Aneta Srostlíková. soutěžící: „Jsme z Karlovy Studánky a nejvíc bylo pro nás těžké poznávání ryb.“
Angelika Koňařová, soutěžící: „My jsme z Bruntálu a nejtěžší asi byla ta osmička, ty kameny poznávání.“
Výběr Břidličné jako místa konání krajského kola nebyl náhodný. Tým zdejší školy se může pochlubit badatelskými úspěchy na celostátní úrovni.
Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Je to tým žáků 9. třídy, ať už 9A nebo 9B, jsou z přírodovědného kroužku a zhruba od třetí, čtvrté třídy se věnují nejrůznějším aktivitám, badatelské činnosti. Poslední 3 roky se zaměřili na vodu v potoce Polička v Rýžovišti a zjišťují, jak je znečištěná, či není znečištěná. Takže na základě konduktivity vytipují, kde jsou zdroje znečištění. Úspěchy mají na poli badatelských konferencí, včetně republikového Globe, kde v Mělníku byli ocenění.“
Václav Repáň, člen badatelského týmu: „Už třetím rokem se zabýváme tím, že mapujeme znečištění v potoce Polička. Náš projekt uspěl například v mezinárodní konferenci v Mělníku, ale také uspíváme na různých eko konferencích, jako třeba v Ostravě nebo i na mezinárodních soutěžích on line.“
Náročnou prověrkou nejlépe nakonec prošly vítězně týmy. ZŠ Města Albrechtice a místní ZŠ Břidličná, které postupují do červnového republikového kola.