Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Břidličné proběhlo již 52. kolo krajské ekologické soutěže Zlatý list

Celý MS kraj |  | Jesenický expres

Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Na soutěž se sjelo rekordních 54 týmů z 19 škol MS kraje.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Což je asi takový strop. Víc už se nám sem nevleze. Stezka má 14 stanovišť, máme tady hydrobiologii, botaniku, jsou tady ze ZOO z Olomouce, ti mají obojživelníky a plazy, máme tady ryby, ornitologii, nejrůznější věci. Ekologii.“

Soutěž pod dohledem odborníků prověří na jednotlivých stanovištích komplexní přírodovědné a ekologické znalosti týmů.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Jsou tady odborníci, ať už ze ZOO nebo právě z Přírodovědecké fakulty z Univerzity Palackého z Olomouc, z CHKO Jeseníky, z Mysliveckého spolku a podobně.“
Petr Macke, stanoviště CHKO Jeseníky: „Na tomhletom stanovišti se zabývají tím označováním, jaké máme přírodní rezervace od CHKO Jeseníky tak, aby se dozvěděli něco o tom, kde žijí. Protože CHKO Jeseníky máme tady za humny a chceme taky udělat tu povědomost o různých zkratkách, aby vlastně pochopili i to, co třeba jde i v médiích."
Libuše Veselá, stanoviště obojživelníků a plazů: „Poznávají některé druhy obojživelníků a plazů, poznávají snůšky žab, řeší, které žáby jak zimují. Jde jim to lépe, než předchozí roky.“
Jan Štika, stanoviště Ekokomu: „U nás si děcka zkoušejí třídit odpadky, pokud možno neudělat žádnou zbytečnou chybu, nebýt zbrklý, určitě to ze školy znají, někteří i z domova, je to velmi rychlé, tak někdy se stane ta chyba ze zbrklosti.“
Adéla Novotná, stanoviště Jeseníky: „Naše téma jsou vlastně hory Jeseníků celkově, máme tady vlastně ty tři kategorie. Nejstarší mají básničky, mají hádat podle básniček, co to je za místo, něco vzácného z Jeseníků. Pro střední kategorii máme obrázky, velkou mapu. Kde mají pokládat, kde ty dané obrázky můžou najít, mají je popsat.“
Kateřina Kočí, stanoviště přírody Jeseníků: „Tady poznávají jesenické rostliny, živočichy a typická místa, která tady máme, takové ikonické.“

Testy a praktické otázky nebyly vůbec jednoduché a týmy se střídaly v přesných časových intervalech.

Daniel, soutěžící: „Jsme opavští závodníci a už máme za sebou 6 stanovišť a vedeme si dobře.“
Aneta Srostlíková. soutěžící: „Jsme z Karlovy Studánky a nejvíc bylo pro nás těžké poznávání ryb.“
Angelika Koňařová, soutěžící: „My jsme z Bruntálu a nejtěžší asi byla ta osmička, ty kameny poznávání.“

Výběr Břidličné jako místa konání krajského kola nebyl náhodný. Tým zdejší školy se může pochlubit badatelskými úspěchy na celostátní úrovni.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Je to tým žáků 9. třídy, ať už 9A nebo 9B, jsou z přírodovědného kroužku a zhruba od třetí, čtvrté třídy se věnují nejrůznějším aktivitám, badatelské činnosti. Poslední 3 roky se zaměřili na vodu v potoce Polička v Rýžovišti a zjišťují, jak je znečištěná, či není znečištěná. Takže na základě konduktivity vytipují, kde jsou zdroje znečištění. Úspěchy mají na poli badatelských konferencí, včetně republikového Globe, kde v Mělníku byli ocenění.“
Václav Repáň, člen badatelského týmu: „Už třetím rokem se zabýváme tím, že mapujeme znečištění v potoce Polička. Náš projekt uspěl například v mezinárodní konferenci v Mělníku, ale také uspíváme na různých eko konferencích, jako třeba v Ostravě nebo i na mezinárodních soutěžích on line.“

Náročnou prověrkou nejlépe nakonec prošly vítězně týmy. ZŠ Města Albrechtice a místní ZŠ Břidličná, které postupují do červnového republikového kola.

Nahlásit chybu


K tématu

V krajském kole ekosoutěže Zlatý list se utkalo 19 základních škol z celého MS kraje

13. května 2024 9:21 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Záchranářské soutěže Slezská Harta 2023 se účastnilo 24 družstev z celé ČR i Polska

19. června 2023 9:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Družstva profesionálních i dobrovolných hasičů i záchranářů se utkala v záchranářské soutěži Harta 2023. Na březích i vodní hladině přehrady záchranáři absolvovali zdravotní i dovednostní disciplíny ve vodě i na člunech. Nejvzdálenější účastníci byli až z Chebu a polského Prudniku.

Obce Krásná, Morávka a Hukvaldy nejlépe třídí odpady

18. června 2023 16:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění O keramickou popelnici. Za třídění vysloužilých elektrozařízení je pak udělována cena O keramické sluchátko a za největší výtěžnost je udělován Elektrooskar. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu.


Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Problémů v rodinách přibývá, téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb

Problémů v rodinách přibývá. Téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb, který uspořádal odbor sociálních věcí. Smysle akce bylo, aby se lidé nebáli vyhledat odbornou pomoc.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

V Ostravě se uskuteční Zlatá evropská liga volejbalistek. Oba víkendové dny se utkají 4 nejlepší týmy

O víkendu v Porubě v Torax Aréně vyvrcholí Evropská liga volejbalistek. Díky pořadatelství se zlatého turnaje zúčastní i naše reprezentace plus tři špičkové celky Evropy.

Děti si na dopravním hřišti v Havířově připomněly pravidla s BESIPEM

Dopravní hřiště v Havířově patřilo opět dětem a zážitkům. Komise BESIP pro ně připravila zábavné odpoledne, ze kterého si ale měli ratolesti odnést především informace, jak se správně chovat v silničním provozu.

Výročí Studénky provázejí dvě rozdílné výstavy, historie a budoucnost

Týden oslav 65. výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Matice slezská pořádala v Dolní Lomné 55. ročník Slezských dnů

V dřevěném městečku v Dolní Lomné se konal 55. ročník Slezských dnů. Své tance předvedlo 11 souborů.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

12. června 2024 19:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

Čtenáře provází novou tatrováckou knihou rozšířená realita

Historie vozidel Tatra je zajímavá sama o sobě a Muzeum nákladních automobilů této značky v Kopřivnici se těší velkému zájmu. Jde o moderní expozici, kterou si návštěvníci procházejí za asistence mobilní aplikace, která jim poskytuje velké množství informací a obrazových dokumentů. A stejně moderně je pojata také nová kniha Síla Tatra, kterou rovněž doplnila interaktivní aplikace.

Hosté ve studiu: Jaromír Javůrek, ředitel festivalu

12. června 2024 8:43 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Mezinárodní festival L. Janáčka oslaví Rok české hudby

V Břidličné proběhlo již 52. kolo krajské ekologické soutěže Zlatý list
Vydáno 26. května 2024 11:47, Celý MS kraj, Karel Soukop
Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Na soutěž se sjelo rekordních 54 týmů z 19 škol MS kraje.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Což je asi takový strop. Víc už se nám sem nevleze. Stezka má 14 stanovišť, máme tady hydrobiologii, botaniku, jsou tady ze ZOO z Olomouce, ti mají obojživelníky a plazy, máme tady ryby, ornitologii, nejrůznější věci. Ekologii.“

Soutěž pod dohledem odborníků prověří na jednotlivých stanovištích komplexní přírodovědné a ekologické znalosti týmů.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Jsou tady odborníci, ať už ze ZOO nebo právě z Přírodovědecké fakulty z Univerzity Palackého z Olomouc, z CHKO Jeseníky, z Mysliveckého spolku a podobně.“
Petr Macke, stanoviště CHKO Jeseníky: „Na tomhletom stanovišti se zabývají tím označováním, jaké máme přírodní rezervace od CHKO Jeseníky tak, aby se dozvěděli něco o tom, kde žijí. Protože CHKO Jeseníky máme tady za humny a chceme taky udělat tu povědomost o různých zkratkách, aby vlastně pochopili i to, co třeba jde i v médiích."
Libuše Veselá, stanoviště obojživelníků a plazů: „Poznávají některé druhy obojživelníků a plazů, poznávají snůšky žab, řeší, které žáby jak zimují. Jde jim to lépe, než předchozí roky.“
Jan Štika, stanoviště Ekokomu: „U nás si děcka zkoušejí třídit odpadky, pokud možno neudělat žádnou zbytečnou chybu, nebýt zbrklý, určitě to ze školy znají, někteří i z domova, je to velmi rychlé, tak někdy se stane ta chyba ze zbrklosti.“
Adéla Novotná, stanoviště Jeseníky: „Naše téma jsou vlastně hory Jeseníků celkově, máme tady vlastně ty tři kategorie. Nejstarší mají básničky, mají hádat podle básniček, co to je za místo, něco vzácného z Jeseníků. Pro střední kategorii máme obrázky, velkou mapu. Kde mají pokládat, kde ty dané obrázky můžou najít, mají je popsat.“
Kateřina Kočí, stanoviště přírody Jeseníků: „Tady poznávají jesenické rostliny, živočichy a typická místa, která tady máme, takové ikonické.“

Testy a praktické otázky nebyly vůbec jednoduché a týmy se střídaly v přesných časových intervalech.

Daniel, soutěžící: „Jsme opavští závodníci a už máme za sebou 6 stanovišť a vedeme si dobře.“
Aneta Srostlíková. soutěžící: „Jsme z Karlovy Studánky a nejvíc bylo pro nás těžké poznávání ryb.“
Angelika Koňařová, soutěžící: „My jsme z Bruntálu a nejtěžší asi byla ta osmička, ty kameny poznávání.“

Výběr Břidličné jako místa konání krajského kola nebyl náhodný. Tým zdejší školy se může pochlubit badatelskými úspěchy na celostátní úrovni.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Je to tým žáků 9. třídy, ať už 9A nebo 9B, jsou z přírodovědného kroužku a zhruba od třetí, čtvrté třídy se věnují nejrůznějším aktivitám, badatelské činnosti. Poslední 3 roky se zaměřili na vodu v potoce Polička v Rýžovišti a zjišťují, jak je znečištěná, či není znečištěná. Takže na základě konduktivity vytipují, kde jsou zdroje znečištění. Úspěchy mají na poli badatelských konferencí, včetně republikového Globe, kde v Mělníku byli ocenění.“
Václav Repáň, člen badatelského týmu: „Už třetím rokem se zabýváme tím, že mapujeme znečištění v potoce Polička. Náš projekt uspěl například v mezinárodní konferenci v Mělníku, ale také uspíváme na různých eko konferencích, jako třeba v Ostravě nebo i na mezinárodních soutěžích on line.“

Náročnou prověrkou nejlépe nakonec prošly vítězně týmy. ZŠ Města Albrechtice a místní ZŠ Břidličná, které postupují do červnového republikového kola.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043230/v-bridlicne-probehlo-jiz-52-kolo-krajske-ekologicke-souteze-zlaty-list