Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku pořádala 9. ročník soutěže Podbeskydský ještěr. Utkalo se tady dvanáct soutěžících z deseti středních škol z oboru Cukrář.

Anketa: 1.) "Zadání je jakékoliv, to si můžete vybrat. Já jsem si vybrala malování na dort, takže budu malovat." 2.) "Chystáme pro vás dortík s citrusovým a švestkovým korpusem a vínovým krémem."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Je to cukrářská soutěž pro žáky učilišť, kteří absolvují tříletý učební obor. A žáci mají možnost zde uplatnit svou fantazii. Jednak, co se týče korpusu, výzdoby a veškerého cukrářského umění, které se naučili."

Soutěžící měli doslova volnou ruku, co se týče výzdoby a korpusu. Dort musel být pouze do čtyř kilogramů a připravit ho museli v časovém limitu 5 hodin.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Necháváme to volné téma, protože ta kreativita je potom zajímavá i pro nás. A hodnocení, na to máme přesně parametry. Je tam dána hmotnost, využití surovin, příchutě a hlavně to zpracování."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Hlavní cíl soutěže je žáky motivovat, aby ten obor, který se vyučí, tak u něj zůstali a dále rozvíjeli. Aby se mohli uplatnit nejen po vyučení a našli nějaké zaměstnání, které by jim odpovídalo a určitě se jim tam líbilo a zůstali u toho."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tato škola je v mnohém výjimečná, dělá spousty věcí, které jsou nadstandardní. A jedním z těch důkazů je právě tato soutěž, která přivede do města spousty šikovných lidí. A je to i o tom, že pokud my máme absolventy našich základních škol, víme o tom, že máme kvalitní střední vzdělávání u nás ve městě, tak bychom rádi, aby to využili i naši studenti a nemuseli jezdit na druhý konec republiky, protože víme, že máme to rodinné stříbro ve městě. A vždycky je dobré najít to kvalitní, co je i poblíž a nehledat za humny, protože často opravdu ta kvalita se skrývá doma."

Nejlepší dort nakonec připravila Lenka Šottlová ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec.

Nahlásit chybu


K tématu

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí bude letos hledat nejlepší zelňačku

14. srpna 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět připravuje na jeden z největších gastrofestivalů. Ožije jím historické centrum kolem zámku a náměstí. Pořadatelé slibují na 60 stánků s dobrým jídlem a pitím a další program. Vystoupí známé osobnosti a také se bude vařit a následně hodnocením hledat nejlepší zelňačka.

V Moravskoslezském kraji vyrůstá nová generace cukrářů, ti nejlepší získali ocenění

1. června 2023 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celkem 14 budoucích cukrářů dostalo za svou práci, cukrářský talent a přístup ke studiu ocenění. Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje odborné vzdělávání i řemeslné obory. Ocenění je jedním ze způsobů, jak mladé lidi motivovat a zaujmout.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Nový lesopark na okraji Frýdku-Místku těší návštěvníky

Na okraji Frýdku-Místku vznikl nový lesopark. Vybudoval ho soukromý investor Gevorg Avetisjan a zpřístupnil ho veřejnosti. Do budoucna by kvůli nečekaně velkému zájmu chtěl park ještě rozšířit. Jeho počin pro společnost ocenili návštěvníci i vedení města.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

22. května 2024 9:29 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře
Vydáno 11. dubna 2024 11:41, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku pořádala 9. ročník soutěže Podbeskydský ještěr. Utkalo se tady dvanáct soutěžících z deseti středních škol z oboru Cukrář.

Anketa: 1.) "Zadání je jakékoliv, to si můžete vybrat. Já jsem si vybrala malování na dort, takže budu malovat." 2.) "Chystáme pro vás dortík s citrusovým a švestkovým korpusem a vínovým krémem."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Je to cukrářská soutěž pro žáky učilišť, kteří absolvují tříletý učební obor. A žáci mají možnost zde uplatnit svou fantazii. Jednak, co se týče korpusu, výzdoby a veškerého cukrářského umění, které se naučili."

Soutěžící měli doslova volnou ruku, co se týče výzdoby a korpusu. Dort musel být pouze do čtyř kilogramů a připravit ho museli v časovém limitu 5 hodin.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Necháváme to volné téma, protože ta kreativita je potom zajímavá i pro nás. A hodnocení, na to máme přesně parametry. Je tam dána hmotnost, využití surovin, příchutě a hlavně to zpracování."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Hlavní cíl soutěže je žáky motivovat, aby ten obor, který se vyučí, tak u něj zůstali a dále rozvíjeli. Aby se mohli uplatnit nejen po vyučení a našli nějaké zaměstnání, které by jim odpovídalo a určitě se jim tam líbilo a zůstali u toho."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tato škola je v mnohém výjimečná, dělá spousty věcí, které jsou nadstandardní. A jedním z těch důkazů je právě tato soutěž, která přivede do města spousty šikovných lidí. A je to i o tom, že pokud my máme absolventy našich základních škol, víme o tom, že máme kvalitní střední vzdělávání u nás ve městě, tak bychom rádi, aby to využili i naši studenti a nemuseli jezdit na druhý konec republiky, protože víme, že máme to rodinné stříbro ve městě. A vždycky je dobré najít to kvalitní, co je i poblíž a nehledat za humny, protože často opravdu ta kvalita se skrývá doma."

Nejlepší dort nakonec připravila Lenka Šottlová ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042518/soutez-podbeskydsky-jester-ve-frydkumistku-opet-hledala-nejlepsi-cukrare