Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na konferenci v beskydské Dolní Lomné odborníci debatovali o změnách klimatu

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Změnami klimatu a dopady na krajinu se zabývali účastníci konference, která se konala v Dolní Lomné. Aktuální poznatky by měly sloužit k vytváření nových výukových programů ve školách.

Konference s názvem Projevy, dopady a příčiny změny klimatu na krajinu se konala v zážitkovém a informačním středisku URSUS. Byla součástí celonárodního projektu Klíč k zelené budoucnosti, který byl podpořen ze Státního fondu životního prostředí České republiky v rámci Programu národního plánu obnovy.

Jana Karpetská, ředitelka URSUS Dolní Lomná: “Hlavním cílem tohoto projektu je vytváření výukových programů pro žáky základních škol a studenty středních a středních odborných škol. V rámci těchto programů chceme cílovou skupinu seznámit s problematikou změny klimatu, jejími příčinami, dopady a také možnými opatřeními, která může každý z nás přijmout ke snížení těchto dopadů. Výukové programy budou nejprve pilotně ověřeny na vybraném vzorku žáků a studentů škol Moravskoslezského kraje a následně rozšířeny do dalších škol napříč Českou republikou.”
Petr Pyszko, Ostravská univerzita: “Na na konferenci k tématu změn klimatu mám dvě přednášky zaměřené na biodiverzitu hmyzu. První přednáška se věnuje vlivu extrémních veder a teplotních výkyvů na opylovače, zejména čmeláky, kteří jsou modelovou skupinou organismů přizpůsobenou spíše chladnějšímu klimatu. Vlny veder na ně mají zásadní negativní dopady, a proto se budeme zabývat tím, jak těmto dopadům předcházet a jak je možné je zmírnit. Druhá přednáška se týká představení prvních dat z projektu TAČR, na kterém spolupracujeme s kolegy z různých univerzit v rámci České republiky. Zabýváme se zde tím, jak městské prostředí ovlivňuje biodiverzitu živočichů, zejména hmyzu. Zjistili jsme, že městská prostředí vykazují zajímavé změny ve skladbě hmyzích druhů. Na jedné straně se zde ve velké míře objevují invazní druhy pocházející z jižních oblastí, na druhé straně ale mohou města poskytovat útočiště vzácným teplomilným druhům, které ve volné krajině – zejména v intenzivně obhospodařované zemědělské krajině – ztrácejí své přirozené biotopy. Ty mohou být nahrazovány různými ruderálními a postindustriálními plochami.”

Změny klimatu podle odborníků zkracují zimní spánek medvědům. .

Michal Kalaš, bývalý ředitel Správy národního parku Malá Fatra: “Já jsem dnes tady v URSUS centru v pozici návštěvníka. Nemám žádnou přednášku, i když název tohoto centra se mnou úzce souvisí, protože se věnuji hlavně výzkumu medvěda hnědého v našich podmínkách na Slovensku. Téma konference je globální změna klimatu, což do značné míry souvisí i s tímto živočichem. pro mě je zajímavé pozorovat změny související s hybernováním, tedy období zimního spánku. A pozorujeme změny, které se projevují, když ten zimní spánek je kratší, než v minulých dekádách. proto jsem dneska tady a chci se o tom dozvědět více od odborníků.”

Vedle odborných konferencí pořádá centrum URSUS také klasické vzdělávací programy z oblasti Beskyd pro školní mládež.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

V Havířově se konala Studentská ošetřovatelská konference

30. dubna 2024 9:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Paliativní péče byla hlavním tématem na Studentské ošetřovatelské konferenci, která se konala na vysoké škole Prigo v Havířově.

Na konferenci IDea se řešila podpora rozvojových projektů v MSK

V ostravské hale Gong se konala konference IDea FORUM, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.


Karviná začíná reagovat na problém estetiky i bezpečnosti umísťování výdejních boxů

Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.

Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Včera 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Včera 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

Ulice Dr. Martínka bude bezpečnější. Rekonstrukce se dotkne hlavně chodců a cyklistů

Město Ostrava chce, aby se zranitelní účastníci silničního provozu cítili na ulici dobře a tak chystá další úpravu v Hrabůvce. Frekventovaný přechod na ulici Dr. Martínka bude bezpečnější a přehlednější. Rekonstrukce zklidní dopravu a zlepší pohyb přes tramvajovou trať.

Řidič tahače, kterým v D. Lutyni zatarasil přejezd a způsobil nehodu expresu, chce zpět řidičák, soud je proti

16. dubna 2025 18:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský úřad MSK uspěl s kasační stížností proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě v řízení, zda má či nemá být vráceno řidičské oprávnění šoférovi, který je podezřelý ze zaviněný železničního neštěstí v Dolní Lutyni. K tomu došlo 24. ledna 2024 ráno, když vjel s tahačem a vlekem s naloženým pracovním strojem na železniční přejezd, aniž by si před tím ověřil, zda je jeho souprava schopna terénní nerovnost bezpečně přejet. Kolos tam uvízl a narazil do něj osobní expres.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

16. dubna 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou Hladnovská

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

V Sudicích na Opavsku si pietním aktem připomněli 80 let od začátku ostravsko-opavské operace

U památníku osvobození v Sudicích na Opavsku si lidé připomněli 80. výročí zahájení Ostravsko-opavské operace. Šlo o největší bojovou akci II. světové války na českém území a jejím cílem bylo uchránit průmyslovou oblast před Němci, pro které byla klíčová.

Kraj přispívá na opravy Jurkovičovy sušárny, střechy Trúby, roubenek i kostelů

16. dubna 2025 12:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Památky v Moravskoslezském kraji procházejí postupnou údržbou, aby v dobrém stavu zachovávaly kulturní dědictví pro další generace. Na opravy památek pravidelně ze svého rozpočtu přispívá také kraj.

Do porodnice už nedojeli, policisté pomohli přivést na svět malého Filípka

16. dubna 2025 8:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pondělí 14. dubna krátce po 15. hodině přijalo operační středisko policie tísňové volání od muže, který vezl svou manželku do porodnice. Vzhledem k hustému provozu u Hlučína požádal zoufalý budoucí otec o pomoc s dopravním doprovodem.

Na konferenci v beskydské Dolní Lomné odborníci debatovali o změnách klimatu
Vydáno 17. března 2025 18:25, Celý MS kraj, Libor Běčák
Změnami klimatu a dopady na krajinu se zabývali účastníci konference, která se konala v Dolní Lomné. Aktuální poznatky by měly sloužit k vytváření nových výukových programů ve školách.

Konference s názvem Projevy, dopady a příčiny změny klimatu na krajinu se konala v zážitkovém a informačním středisku URSUS. Byla součástí celonárodního projektu Klíč k zelené budoucnosti, který byl podpořen ze Státního fondu životního prostředí České republiky v rámci Programu národního plánu obnovy.

Jana Karpetská, ředitelka URSUS Dolní Lomná: “Hlavním cílem tohoto projektu je vytváření výukových programů pro žáky základních škol a studenty středních a středních odborných škol. V rámci těchto programů chceme cílovou skupinu seznámit s problematikou změny klimatu, jejími příčinami, dopady a také možnými opatřeními, která může každý z nás přijmout ke snížení těchto dopadů. Výukové programy budou nejprve pilotně ověřeny na vybraném vzorku žáků a studentů škol Moravskoslezského kraje a následně rozšířeny do dalších škol napříč Českou republikou.”
Petr Pyszko, Ostravská univerzita: “Na na konferenci k tématu změn klimatu mám dvě přednášky zaměřené na biodiverzitu hmyzu. První přednáška se věnuje vlivu extrémních veder a teplotních výkyvů na opylovače, zejména čmeláky, kteří jsou modelovou skupinou organismů přizpůsobenou spíše chladnějšímu klimatu. Vlny veder na ně mají zásadní negativní dopady, a proto se budeme zabývat tím, jak těmto dopadům předcházet a jak je možné je zmírnit. Druhá přednáška se týká představení prvních dat z projektu TAČR, na kterém spolupracujeme s kolegy z různých univerzit v rámci České republiky. Zabýváme se zde tím, jak městské prostředí ovlivňuje biodiverzitu živočichů, zejména hmyzu. Zjistili jsme, že městská prostředí vykazují zajímavé změny ve skladbě hmyzích druhů. Na jedné straně se zde ve velké míře objevují invazní druhy pocházející z jižních oblastí, na druhé straně ale mohou města poskytovat útočiště vzácným teplomilným druhům, které ve volné krajině – zejména v intenzivně obhospodařované zemědělské krajině – ztrácejí své přirozené biotopy. Ty mohou být nahrazovány různými ruderálními a postindustriálními plochami.”

Změny klimatu podle odborníků zkracují zimní spánek medvědům. .

Michal Kalaš, bývalý ředitel Správy národního parku Malá Fatra: “Já jsem dnes tady v URSUS centru v pozici návštěvníka. Nemám žádnou přednášku, i když název tohoto centra se mnou úzce souvisí, protože se věnuji hlavně výzkumu medvěda hnědého v našich podmínkách na Slovensku. Téma konference je globální změna klimatu, což do značné míry souvisí i s tímto živočichem. pro mě je zajímavé pozorovat změny související s hybernováním, tedy období zimního spánku. A pozorujeme změny, které se projevují, když ten zimní spánek je kratší, než v minulých dekádách. proto jsem dneska tady a chci se o tom dozvědět více od odborníků.”

Vedle odborných konferencí pořádá centrum URSUS také klasické vzdělávací programy z oblasti Beskyd pro školní mládež.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047758/na-konferenci-v-beskydske-dolni-lomne-odbornici-debatovali-o-zmenach-klimatu