Cestování za krásami Jeseníků bude během letních prázdnin jednodušší. Přímá víkendová autobusová linka z Ostravy přes Opavu a Bruntál až na Červenohorské sedlo a do Koutů nad Desnou opět vyjíždí. Spoj s cyklovlekem bude v provozu od soboty 28. června do konce srpna.
foto: Moravskoslezský kraj
Autobusová linka 910145 propojí moravskoslezskou i olomouckou část hor. Cestujícím nabídne pohodlné spojení bez přestupů a možnost přepravy jízdních kol. Vznikla díky spolupráci Moravskoslezského a Olomouckého kraje a jejich turistických centrál.
Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: „Těší nás, že cyklobus znovu vyjede a lidé se pohodlně dostanou bez přestupů až do srdce Jeseníků. Věříme, že dopravním propojením obou krajů zvýšíme dostupnost celých Jeseníků. Turisty nezajímají hranice mezi regiony, chtějí si vychutnat výlety v přírodě a věřím, že díky autobusové lince objeví i kouty Jeseníků, do kterých by dřív například kvůli komplikovanější dopravní obslužnosti nezavítali.“
Autobus pojede každou sobotu, neděli a o státních svátcích. Kromě přímého spojení mezi kraji nabídne i ekologickou alternativu k individuální dopravě. Trasa povede mimo jiné přes Malou Morávku, Karlovu Studánku nebo Červenohorské sedlo, odkud je možné pokračovat na turistické nebo cyklistické trasy.
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: „Je to ideální řešení pro ty, kteří chtějí vyrazit na túru nebo na kolo, a přitom se vyhnout složité logistice s auty nebo předejít problémům s parkováním. Například v Karlově Studánce mohou lidé pohodlně zaparkovat, vyrazit na hřebenovou túru do olomoucké části Jeseníků a pak se autobusem zase vrátit zpět. Cyklobus zastavuje na řadě míst, odkud je možné naplánovat výlet po značených trasách nebo cyklostezkách. Díky této lince jsou Jeseníky ještě dostupnější.“
Provoz linky podporují krajské organizace cestovního ruchu, které chtějí podpořit aktivní turismus v horách a usnadnit přístup k atraktivním lokalitám bez nutnosti využívat auto. Autobus bude mít vlek, který dokáže přepravit sedm jízdních kol. Podrobnosti a možnost rezervovat si jízdu dopředu najdou zájemci na webu dopravce.
Návštěvnost Moravskoslezského kraje ve třetím čtvrtletí letošního roku opět vzrostla. Region si tak udržuje oblibu mezi českými i zahraničními turisty. K pozitivnímu trendu přispěl i program podpory Jeseníků formou slevových voucherů, které pomohly místním podnikatelům po loňských povodních.
Mobilita pro všechny. To bylo téma letošního Evropského týdne mobility. Jeho poselstvím byla doprava, která je přístupná, cenově přijatelná, bezpečná a udržitelná. Frýdek-Místek všechna tato kritéria splňuje a stále pracuje na rozvoji mobility dostupné pro všechny.
Turisté na Pustevnách mohou nově využívat moderní kompostovací toalety poblíž sochy Radegasta. Sociální zařízení šetrné k přírodě i krajině stálo vzniklo díky spolupráci Moravskoslezského a Zlínského kraje s obcemi Trojanovice a Prostřední Bečva. Projekt vyšel na 1,15 milionu korun a byl financován z Fondu Pustevny, který podporuje kultivaci tohoto turisticky atraktivního místa.
Z bývalého pavilonu G na ostravské Černé louce se stane nové kulturní centrum. Národní divadlo moravskoslezské zahájilo jeho rozsáhlou rekonstrukci, která přinese moderní scénu pro divadlo, ale také multifunkční prostor pro koncerty a další kulturní akce a společenské akce.
Více než jeden milion korun denně ušetří na elektrické energii společnost OKD, když byl ve čtvrtek ráno zastaven obří ventilátor na jedné ze dvou šachet Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Větrání všech důlních chodeb nyní zajišťuje ventilátor sousední šachty.
Zhruba 90letý senior spadl doma z invalidního vozíku. Na ruce měl chytré hodinky, které poslaly zprávu na policii. Jenže policisté nedostali přesnou polohu a začalo usilovné hledání. Do terénu vyrazilo několik hlídek, které usilovně prohledávaly poměrně rozsáhlou oblast v Ostravě-Porubě. Nakonec seniora našli a dokázali mu pomoci.
Endometrióza, onemocnění, které může ženám výrazně komplikovat život a často bývá odhaleno až po letech. Fakultní nemocnice Ostrava získalo nejvyšší evropský certifikát a patří mezi špičková pracoviště v Evropě pro její diagnostiku a léčbu.
Bílovec nesouhlasí se záměrem Policie České republiky, která zvažuje zrušení temního obvodního oddělení. Starosta zaslal dopis tohoto znění Ministru vnitra. Názor bílovecké radnice sdílí i Studénka a další obce.
Vodní nádrž Slezská Harta se ve středu proměnila v dějiště soutěže ve vodním záchranářství. 24 týmů z Česka i Polska, včetně profesionálních hasičů a dobrovolníků, poměřilo síly v náročných disciplínách.
Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO
Cyklista po těžkém úrazu osobně poděkoval zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Ostrava za záchranu života. Ke svým studentům i k ježdění na kole se mohl profesor Janda vrátit jen díky dokonale zafungujícímu řetězci přežití.
V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.
V Ostravě po pěti letech opět zastavil Legiovlak. Pojízdná výstava představuje vznik, historii i život československých legií. Na nádraží ve Svinově setrval dva týdny. Návštěvníci měli letos poslední možnost prohlédnout si ji v nezredukované podobě.
Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, poskytuje tři druhy pobytových služeb pro 93 klientů. V Pískách na Bohumínsku organizace otevřela nové chráněné bydlení pro šest klientů, které nabídne moderní a bezbariérové zázemí lidem s chronickým duševní onemocněním.
Vydáno 27. června 2025 17:44, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Cestování za krásami Jeseníků bude během letních prázdnin jednodušší. Přímá víkendová autobusová linka z Ostravy přes Opavu a Bruntál až na Červenohorské sedlo a do Koutů nad Desnou opět vyjíždí. Spoj s cyklovlekem bude v provozu od soboty 28. června do konce srpna.
foto: Moravskoslezský kraj
Autobusová linka 910145 propojí moravskoslezskou i olomouckou část hor. Cestujícím nabídne pohodlné spojení bez přestupů a možnost přepravy jízdních kol. Vznikla díky spolupráci Moravskoslezského a Olomouckého kraje a jejich turistických centrál.
Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: „Těší nás, že cyklobus znovu vyjede a lidé se pohodlně dostanou bez přestupů až do srdce Jeseníků. Věříme, že dopravním propojením obou krajů zvýšíme dostupnost celých Jeseníků. Turisty nezajímají hranice mezi regiony, chtějí si vychutnat výlety v přírodě a věřím, že díky autobusové lince objeví i kouty Jeseníků, do kterých by dřív například kvůli komplikovanější dopravní obslužnosti nezavítali.“
Autobus pojede každou sobotu, neděli a o státních svátcích. Kromě přímého spojení mezi kraji nabídne i ekologickou alternativu k individuální dopravě. Trasa povede mimo jiné přes Malou Morávku, Karlovu Studánku nebo Červenohorské sedlo, odkud je možné pokračovat na turistické nebo cyklistické trasy.
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: „Je to ideální řešení pro ty, kteří chtějí vyrazit na túru nebo na kolo, a přitom se vyhnout složité logistice s auty nebo předejít problémům s parkováním. Například v Karlově Studánce mohou lidé pohodlně zaparkovat, vyrazit na hřebenovou túru do olomoucké části Jeseníků a pak se autobusem zase vrátit zpět. Cyklobus zastavuje na řadě míst, odkud je možné naplánovat výlet po značených trasách nebo cyklostezkách. Díky této lince jsou Jeseníky ještě dostupnější.“
Provoz linky podporují krajské organizace cestovního ruchu, které chtějí podpořit aktivní turismus v horách a usnadnit přístup k atraktivním lokalitám bez nutnosti využívat auto. Autobus bude mít vlek, který dokáže přepravit sedm jízdních kol. Podrobnosti a možnost rezervovat si jízdu dopředu najdou zájemci na webu dopravce.