Stovky lidí se procházely kolem stánků, které lemovaly silnice pod hukvaldskou oborou. Další desítky návštěvníků mířily na hrad a jiní ke kapli sv. Ondřeje, kde v devět hodin začala mše. Nově zrekonstruovaný svatostánek byl narvaný k prasknutí.
Pavel Bernatský, organizátor akce: "Pouť se na Hukvaldech koná každoročně okolo svátku svatého Ondřeje."
Nebyla to ale pouze mše, která přitáhla davy návštěvníků. Výlet na hrad lidem zpříjemnily třeba i domácí párky, o které je každoročně obrovský zájem. A protože loňských osmdesát kilogramů nestačilo, prodejci se proto letos pořádně zásobili. Nachystali si 110 kilo masa, které tradičně připravují v kotli.
Proudem teklo i svařené víno. Jiřina Mizerová, spoluorganizátorka akce: "Máme bílé víno, bílý svařák a je to dobré. Je to skutečně poctivé. A máme taky výbornou vařonku. Zásobeni jsme dobře. Bude pro všechny."
Pavel Bernatský, organizátor akce: "Je tady plno lidí. Neuvidíte tady nikoho křičet, nadávat. Je to všechno v pohodě, v míru, v klidu. A lidé se sejdou. A sejdou se u té vařonky a vařeného vína a povykládají si. A to si myslím, že to je to pravé, co by je mělo spojovat a dávat dohromady."
Ondřejské poutě na hrad se konají snad od „nepaměti". Lidé z Hukvald ale pamatují i na období, kdy na hrad moc lidí nechodilo. Přeplněné ulice jim dělají radost až v posledních letech.
Pavel Bernatský, organizátor akce: "Asi deset let zpátky byl ten útlum. Ale byl hlavně proto, že v okolí vznikaly nové akce. A lidé si nějak zvykli a začali se vracet zpátky k tomu, co tady bylo. A že tady v okolí byla jenom ta naše pouť."
Anketa, návštěvníci Hukvaldské Ondřejské poutě: 1. "Já jsem tady už nebyla takových deset let." 2. "Všechno záleží i na počasí, jaké je počasí. To všechno začne teprve chodit, ti lidé." 3. "Jsem místní a jsem tady na to zvyklá. Chodím na tu pouť už třicet roků. Určitě má nějaké kouzlo."
Na Ondřejskou pouť se nakonec přišlo podívat kolem pěti tisíc lidí.