Do Bílé na Frýdeckomístecku přijeli začínající horolezci až ze Zlína. Jen v této obci je totiž lezecká stěna celá z ledu. Má 14 a půl metru a tyčí se nedaleko zdejší 4sedačkové lanovky.
Marek Lahota, horolezec ze Zlína: "Mně to trvalo asi pět minut, ale je to moc náročné, bolí z toho ruce. Protože já jsem začátečník, tak jsem na ledech asi podruhé. A se skálou se to nedá srovnávat. Toto je specifický způsob lezení."
Petr Poláček, horolezec ze Zlína: "Lano tady už bylo, takže to jsme si nemuseli vůbec nosit. Pak je třeba mít boty, cepiny, jistící prvky."
40letý Petr Poláček a 42letý Marek Lahola si na zdolání stěny přivezli vlastní výbavu. Milena Šrubařová z FM si ji ale půjčila od zdejší horské služby.
Dušan Zajíc, horská služba: "Jsme schopni výbavu půjčit tady u nás, ale pouze o víkendech. Máme kompletní vybavení, mačky, cepiny, přilbu, sedák. Kolega odjistí, vysvětlí co a jak, takže je možno to takhle vyzkoušet."
I když neměla Milena Šrubařová s horolezectvím žádné zkušenosti, stěnu pokořila za pár minut.
Milena Šrubařová, turistka: "Chce to hodně síly v rukách. Nevím, jestli se dnes najím. Ale jinak v pohodně, jen to hodně klouže."
A jaká jsou na ledové stěně pravidla? Dobře se držet, být správně přivázaný a mít dobrého jističe.
Marek Lahota, horolezec ze Zlína: "Lezu, jistím. To je to nejdůležitější."
Konstrukce atypické stěny se v Bílé začala stavět už v prosinci.
Dušan Zajíc, horská služba: "A to z toho důvodu, že se kvůli tomu ledu musí jezdit daleko, do Tater, na Slovensko, nebo do Alp, aby se člověk mohl takovému terénu vůbec věnovat."
Stěna tady bude stát v závislosti na počasí. Pokud se budou držet mínusové teploty, horolezci na ni budou moci vyrážet prakticky kdykoliv.