40letý Pavel Rohalík žije v areálu Náš svět Pržno, kde jsou lidé s různým zdravotním postižením, už pět let. Celý život sní o tom, pracovat u frýdeckomísteckých technických služeb.
Pavel Rohalík, klient Našeho světa v Pržně: "Chci zametat, zametat sníh, vysypávat nepořádek do auta, do popelnic. A tady určitě trénuji."
K vysněné práci by panu Pavlovi měly pomoct chráněné dílny. A právě ty nedávno vznikly v Pržně.
Petr Adamus, ředitel Našeho světa v Pržně: "Tyto sociálně-terapeutické dílny umožní našim uživatelům, aby se zdokonalili jednak v péči o vlastní osobu. Aby zvládli všechny ty dovednosti, které jsou pro nás běžné, v pracovní činnosti a v běžném životě. Tak je budeme učit po dobu dvou let. A samozřejmě je budeme učit i pracovním návykům."
Keramická a výtvarná dílna, výroba svíček, proutěných košíků, nebo skleník. Ve všech těchto pracovnách se bude střídat více než stovka handicapovaných.
Soňa Hašková, vedoucí dílny: "Jako největší problém asi mají soustředění a schopnost dotáhnout určitý pracovní úkon do finále, do konce. Protože to jsou opravdu dílčí kroky. Protáhnout knot se někdo učí klidně i měsíc. Chce to čas."
Chráněné dílny jsou součástí projektu Podpora a rozvoj služeb sociální prevence.
Svatomír Recman, náměstek hejtmana MSK: "To je projekt, který děláme partnersky s diakonií. Finanční prostředky se získaly z individuálního operačního programu a celková částka je téměř 7 a půl milionu korun. Jsem přesvědčený o tom, a my ty zkušenosti máme z jiných zařízení na Krnovsku a Bruntálsku, že to pomůže. Hlavně lidem, kteří nemají takový významný handicap."
Pro někoho je to celoživotní dílo, jinému se podaří začlenit do společnosti za pár let. Tak hovoři sociální pracovníci o nosnosti chráněných dílen. Ve frýdeckomístecké kavárně Empatie jsou zaměstnaní ti, kterým se to už povedlo.
Jana Kočnarová, asistentka klientů v Empatii: "V prvé řadě tady pracují klienti, kteří mají nějaké zdravotní postižení, ať už duševní, nebo mentální. Získávají tady pracovní návyky a je tady takový dobrý kolektiv, takže oni rádi chodí do práce."
Netradiční způsob sociálního podnikání tady odstartovala Slezská diakonie začátkem loňského roku.