V neděli 28. února přepravil do ostravské fakultní nemocnice vrtulník záchranářů 10letou dívenku z Javorníku. Upadla do bezvědomí poté, co se nadýchala oxidu uhelnatého z karmy. V nemocnici skončili spolu s ní i další 4 členové rodiny. Podobných případů je mnoho.
Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby MS kraje: “Máme statistiky za rok 2014, kdy šlo o 133 případů z toho 66 bylo intoxikovaných a z toho bylo 14 dětí.”
Od začátku roku už záchranáři vyjížděli 8 otravám, při kterých bylo postiženo asi 30 lidí. Jeden člověk zemřel. Problém je, že oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu.
MUDr. Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: “Máte většinou lehké příznaky. Točení hlavy, bolesti hlavy, bolesti na hrudníku. To jsou takové nespecifické příznaky, které mohou být i u jiných onemocnění.”
Zdroje otrav jsou téměř vždy stejné - plynová topidla, krby nebo kotle na tuhá paliva ve špatně větraných místnostech.
Zdeněk Nytra, ředitel HZS MS kraje: “Je to problém toho obydlí jako takového. Nekvalitní činností těch topidel, špatné spalinové cesty a zateplování domů, výměny oken a tím pádem špatná ventilace vzduchu.”
Nejjednodušší ochranou jsou detektory nebezpečných plynů, které se dají snadno namontovat a stojí kolem tisícovky. Jsou na baterie nebo do sítě.