Autodopravní společnost Frama z Ostravy už rozváží zboží více než dvacet let. V současné době vlastní 35 kamionů, které vozí zásilky nejen po Česku, ale i po celé Evropě. Zdražení mýtného o 25 procent jí ale může způsobit velké potíže.
Roman Frank, jednatel společnosti: „Pokud to zdražení nepromítne dopravce do cen, tak ho to může ekonomicky položit."
Ve snaze ušetřit hrozí, že některé kamiony by mohly začít jezdit po vedlejších silnicích. Například v Paskově na Frýdeckomístecku kvůli tomu nainstalovali dopravní značky, které zakazují vjezd vozidlům nad 12 tun. V Oprechticích ale značka není a lidé už jsou z kamionů zoufalí.
Anketa, obyvatelé Oprechtic: 1. „Není možné projít na druhou stranu." 2. „Je tu hluk, provoz."
Petr Baďura (KSČM), starosta Paskova: „Kamiony znepříjemňují život všem obyvatelům Paskova, kteří bydlí poblíž dopravních tras."
Paní Jiřina Vojkovská má 88 let a v Oprechticích bydlí už 50 let. Takový provoz kamionů ale nepamatuje. Silnice přes obec je jen 4 roky stará a už je v dezolátním stavu.
Jiřina Vojkovská, obyvatelka Oprechtic: „Jezdí to hodně, někdy to nejde přejít na druhou stranu ke švagrovi."
Velký provoz kamionů je podle dopravců ale kvůli tomu, že nedaleko je pila a firma Biocel, a ne kvůli mýtnému.
Roman Frank, jednatel společnosti: „95 procent kamionů jezdí mimo, protože tam mají vykládku nebo nakládku. Jízdou po vedlejších komunikacích nic neušetří, spotřebují více pohonných hmot."
Lidé v Oprechticích ale kamiony nechtějí a sepsali už dokonce petici, aby i jejich obec byla osazena značkami se zákazem vjezdu pro kamiony.