Sídliště Opava - Kateřinky. Desítky panelových domů. Tisíce lidí a tedy velká anonymita. Přesně na to sázel fantóm sklepů, když si vybíral lokality pro své krádeže. Často využíval toho, že vchody nebyly uzamčené a nebo ho někdo pustil domácím telefonem. Uvnitř už pak využíval hrubou sílu.
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Sklepní boxy byly většinou opatřeny visacím zámkem a petlicí, kterou vypáčil, vnikl dovnitř a zcizoval různé věci."
Okradená: „Ten zámek byl celý vyhnutý vylomený a jedno kolo bylo pohozené před barákem."
Zloděj bral i boty, alkohol, kartóny s mlékem a nepohrdl ani pracím práškem.
Okradená: „Přišla jsem pro do sklepa, že si vezmu prášek na praní a zjistila jsem, že tady žádný zámek není a když jsem vešla do sklepa, zjistila jsem, že došlo k vloupání."
Po několika týdnech sbírání stop už kriminalisté tušili o koho jde a 32letého recidivistu zatkli. Muž se přiznal, že kradené věci prodával náhodně, po hospodách i přímo na ulici. Zatím mu policisté prokázali 13 případů. Je pravděpodobné, že jich má na svědomí ještě daleko více. Ne všichni lidé je totiž oznámili. Při anketě jsme zjistili, že vykrádání sklepů je velmi časté.
Anketa, obyvatelé Opavy: 1. „Pneumatiky mi ukradli." 2. "Fabka vylomená, zámek vybitý." 3. „Zloději dneska ukradou i nos mezi očima."
A jak nejlépe krádežím předejít?
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Každý dům, každé obydlí by mělo být řádně uzamčeno. Nebýt lhostejný ke svému okolí a hlásit podezřelý pohyb cizích lidí."
Věci, které policisté u zloděje našli vracejí okradeným. Krádežemi vznikla škoda asi 200 tisíc korun.