Škola, ve které nepotřebujete sešity ani pera. Všechno si zapisujete do notebooku, ze kterého se pak i učíte. To je cílem projektu digitální škola, který začal fungovat na Obchodní akademii v Opavě.
Petr Kyjovský, ředitel školy: „V projektu Digitální škola jsme měli možnost z prostředků regionální rady proinvestovat asi 4, 63 milionu korun, za které jsme vybudovali především učebny informačních technologií."
V jedné takové se nacházíme. Je to učebna primárně určena pro obor primární technologie, výuku grafických předmětů a také kancelářského balíku Microsoft Office. Obchodní akademii navštěvuje 512 studentů ve třech oborech. Škola se zaměřuje na výuku, kde se ve velké míře využívají informační technologie. Díky projektu bylo zrekonstruováno a nově vybaveno 19 učeben a žáci si novinku moc pochvalují.
Anketa, studenti obchodní akademie: 1. „Máme nové počítače i programy, můžeme pracovat s novým Wordem a je to pro nás snadnější." 2. „Lepší práce s tím počítačem, nový Word se líp ovládá." 3. „Je to pro nás přínos, protože ty staré Wordy se hůř ovládaly, ty staré počítače padaly. Ty nové jsou lepší."
Marian Lebiedzik (ČSSD), náměstek hejtmana MS kraje: „Projekt, který na této škole byl realizován a který byl financován z Regionálního operačního programu, patří mezi projekty, které lze označit za velmi zdařilé. Výrazným způsobem se zlepšily podmínky pro výuku studentů a to přispěje ke kvalitnějšímu vzdělávání."
V souvislosti se zahájením výuky v nových učebnách se uskutečnil i seminář, kde se zájemci z jiných škol mohli dozvědět, jak čerpat peníze z evropských fondů podobně jako obchodní akademie.
Hynek Böhm, zastoupení MS kraje v Bruselu: „V současnosti zbyly peníze hlavně na přeshraniční spolupráci jak s Poláky, tak se Slováky. Zejména pro náš kraj, speciálně pro Opavsko, je to důležité, protože s Poláky se spolupracuje díky Euroregionu Silesia hodně."
Podle vedení kraje mají i další školy velkou šanci dotace z Evropské unie získat. Programů je dost. Je ale důležité se poradit s odborníky při sestavování žádosti.