První známou nejvyšší státnickou osobností, která toto město navštívila, byl v roce 1787 císař Josef II. Edvard Beneš byl prvním československým prezidentem, jež ve městě pobýval, a to před 70 léty 17. července.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“V průběhu existence našeho města do něj zavítalo několik významných osobností ze zahraničí, ať už to byli králové, carové a další hlavy států, ale vlastní přijela až v roce 1946,”
Do Nového Jičína vstoupil Edvard Beneš po silnici vedoucí kolem Španělské kaple, kde mu zahrála městská hudba. Odtud směřoval na náměstí a později na radnici.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Zde byl přivítám tehdejším předsedou okresního národního výboru Františkem Rozehnalem, dostala se mu ta čest, že mu bylo uděleno čestné občanství. Přijal také několik vzácných darů, jeden z nich se nachází ve sbírkách našeho muzea, je to jeho osobní klobouk, který byl vyroben v Hückelově továrně, tehdy rodící se firmě Tonak,”
Spolu s prezidentem přicestovala jeho manželka Hana a doprovázel jej také tehdejší ministr obrany generál Ludík Svoboda, tedy pozdější prezident.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Takže lze toto datum 17. července 1946 pokládat jako dvojnásobnou prezidentskou návštěvu našeho města,”
Na novojičínském náměstí svého poválečného prezidenta přivítaly davy jásajících obyvatel. Návštěvu přesto provázela určitá bezpečnostní opatření.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“V té době docházelo k odsunu německého obyvatelstva a všichni Němci, kteří ještě tehdy byli ve městě, měli celý den zákaz vycházení,”
Poprvé se o možnosti návštěvy Edvarda Beneše v Novém Jičíně hovořilo už v květnu roku 1945.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Kdy na slavnostní schůzi okresního národního výboru tehdejší předseda Arnošt Leipert pohovořil o Edvardu Benešovi, o jejich společných kořenech v rodných Kožlanech,”
Na závěr jen připomeňme, že Edvard Beneš zastával prezidentský úřad do června roku 1948.