Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mobilní salaš připomíná seniorům dřívější život

Nemohoucí starší lidi žijící v Domově Duha navštívil Mobilní salaš. Vyzkoušet si mohli česání ovčí vlny a samotné ovce si i pohladit. Mnozí si tak připomněli svůj život před desítkami let.

Připomenout starším lidem jejich dětství a dřívější život, často spojený s chovem domácích zvířat - to je hlavní myšlenka projektu Mobilní salaš, se kterým teď přišlo novojičínské sdružení Bludička.

“Představit si můžete takovou malinkou salaš, kdy s ovečkami a se všemi různými předměty, které se k salašnickému způsobu chovu vážou, zajíždíme právě k seniorům a snažíme se je v jejich domácím prostředí aktivizovat,” vysvětlila Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička.

Lidé si tak mohou ovečky pohladit, vyzkoušet si pastevecký oblek nebo v ruce potěžkat nůžky na stříhání vlny.

“Jsou to jednoduché věci, třeba dneska jsme zjistili, že nám stačí, když si házíme s klubíčkem, a zjistíme postřeh toho člověka, nebo se to klubíčko může namotávat, nebo někdo, kdo je šikovnější, může vlnu zkusit rozčesat,” dodala autorka projektu.

“Měli jsme za války i ovečky, doma jsem je chovali,” zavzpomínala Marie Kučerová, obyvatelka Domova Duha. “Od malička jsem chodila k ovečkám, hladila jsem je,” přidala se další obyvatelka domova Marie Uhlíková.

“Musíme rozeznávat seniora aktivního a seniora, který už je odkázaný na péči jiných a právě díky Mobilnímu salaši můžeme dělat radost seniorům, kteří potřebují tu zvýšenou míru péče,” podotkla Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín.

Součástí Mobilního salaše je rukodělná dílna, kde si lidé mohou jednoduchým způsobem, metodou suchého plstění, vyrobit třeba podložku pod hrnek. Projektem se ale prolíná ještě jedna dobrá myšlenka.

“Jsou to vlastně ovečky starobylého původního plemene Valašské ovce, kdy jsme se před dvaceti lety s manželem zapojili do jejich záchrany společně s dalšími nadšenci, a teď jsme jim našli i využití touto formou. Takže jsou to Valašské ovce, které tady žily více jak 500 let a jsou vhodné na tuto práci, protože jsou navázány na člověka,”

S Mobilním salašem jsou ve sdružení Bludička připraveni vypravit se kamkoliv do podobných zařízení pro starší a nemocní lidi, kde jejich projekt přivítají. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy