Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historik si cestou na Guadalcanal splnil sen

Radek Polách z Muzea Novojičínska si splnil klukovský sen. Zavítal na Šalamounovy ostrovy, konkrétně na Guadalcanal. Toto místo ho lákalo z důvodu dvou historických momentů - jeden je spojen s původem muzejních sbírek a další se týká 2. světové války.

Radek Polách pracuje v Muzeu Novojičínska více než 20 let. Specializuje se na historii Nového Jičína, nicméně v oblasti dějin má i své další koníčky. Jeden z nich ho zavedl zhruba 14 tisíc kilometrů od domova.

“V letošním roce se mi podařilo uskutečnit svůj klukovský sen a na pracovní cestě jsem se dostal až na druhou stranu zeměkoule na nedávno ještě málo probádané Šalamounovy ostrovy, které jsou jižně od Austrálie, a konkrétně na ostrov Guadalcanal,” sdělili Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Hlavním cílem cesty bylo podívat se na místa, která tam před 120 lety navštívila rakousko-uherská expedice a přivezla do Evropy spoustu exponátů a fotografií, které byly umístěny také v novojičínském muzeu. A právě o existenci takto starých snímků svého území neměli v Národním muzeu na Šalamounových ostrovech ani potuchy.

“Byli z toho naprosto v šoku. Jejich nejstarší fotografie pocházejí kolem roku 1910, ty naše jsou z let 1896 - 1897, kdy naši námořníci a vědci se v těchto končinách pohybovali a měli s sebou dokonalou fotografickou techniku,” uvedl historik Muzea Novojičínska.

Radkovi Poláchovi se 120 kusů těchto starých fotografií pořízených na Šalamounových ostrovech podařilo najít zhruba před rokem ve vídeňském válečném archivu.

Ostrov Guadalcanal je ale také velkým fenoménem bojů ve 2. světové válce. Před 75 lety se zde odehrála první vítězná ofenzíva Američanů proti japonské armádě. A to byl další důvod, který Radka Polácha do těchto dalekých končil lákal.

“Já jsem toho využil a navštívil všechna ta významná místa, která jsou spojena s boji Američanů s Japonci, s krutými válečnými vřavami, které si my u nás v Evropě ani nedokážeme představit. Na těchto místech se dodnes nachází spousta menších muzeí, jejichž součástí je množství vyloďovací techniky, tanků, letadel a různých částí bojových člunů,” popsal zážitky Radek Polách.

“Samozřejmě jsem viděl i spoustu drobných exponátů, přileb, které třeba chybí v našem kloboučnickém muzeu, které patřily Američanům a Japoncům, spoustu zbraní, granátů a dalších záležitostí,” dodal historik.

A drobný artefakt z jedné z nejdůležitějších bitev 2. světové války svedených v Tichomoří si i zpět domů přivezl.

Radek Polách strávil na Guadalcanalu necelé dva týdny. Se svými zážitky se hodlá podělit i s dalšími zájemci o historii a připravuje o své cestě přednášku.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy