Léta 1918, 38, 48 a 68 jsou také obsažena v dějinách Nového Jičína a budou náplní mnoha letošních akcí a událostí. Nicméně v klubu na Baště se přednášející Karel Chobot ponořil ve výčtu osmičkových výročí až do roku 1558.
“Uplynulo 460 let a v tom roce Nový Jičín se stal samostatným městem, vyplatil se z poddanství a to vlastně bylo to nejdůležitější období v dějinách města 1558 až do roku 1624, kdy to zase všechno ztratil,” připomněl Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.
V té době měl Nový Jičín podle záznamů asi 2 tisíce obyvatel, což bylo poměrně veliké město.
Ještě starším výročím je pak 610 let od první písemné zmínky o obci Straník, i když původ této osady se datuje už na počátek 13. století.
“Ale v těch politických datech bychom neměli zapomenout také na rok 1848, revoluci, protože začíná veřejná správa a pro Nový Jičín to bylo velmi důležité, protože se stal sídlem nejen toho okresního hejtmanství, ale také okresního soudu,” uvedl Karel Chobot.
S osmičkou na konci si Nový Jičín připomíná i dvacítku významných osobností, ať už rodáků nebo lidí, kteří s tímto městem spojili své životy a dílo. Je to například vlastivědný pracovník Stephan Weigel, stavitel Robert Blum, výtvarník Anton Berger, továrník August Hückel a řada dalších.
Pokud přece jen vzpomene i novodobější událost, pak s rokem 1968 je určitým způsobem spjat i pěvecký sbor Ondráš.
“Mnozí členové Klubu rodáků ale zejména pamětníci ze sboru Ondráš si letos v únoru připomeneme slavné chvíle, kdy jsme byli účinkovali při olympiádě v Grenoblu. Dokonce byly záběry z toho slavného hokeje, kdy jsme porazili Sovětský svaz 5:4,a že jsme tam byli dobře slyšet. Na to vzpomínáme, na tom hokeji jsme byli a je to jeden z těch krásných zážitků, který kromě zpěvu cestování s Ondrášem přinášelo,” zavzpomínal Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
A přece jen to nejvýznamnější 100. výročí konce 1. světové války a vzniku samostatné Československé republiky si připomene i Klub rodáků a přátel města. V srpnu zamíří na studijní cestu do Rakouska, tedy do míst, kde se mnohé rozhodoval.