Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum města oživila masopustní taškařice

V rámci oživení městského centra proběhl na náměstí už teď v únoru první letošní jarmark. Stylově byl v tomto čase zasazen do doby masopustního veselí. Součástí byl rej masek v čele s medvědem a soutěž o nejchutnější regionální pochutinu.

Tradiční rej masek v čele s medvědem přiblížil lidové tradice na Masarykově náměstí, kde se konal letošní první jarmark s přívlastkem masopustní.

“Opravu s radostí zaznamenávám, že zájem veřejnosti vzrůstá. Z čeho mám obzvlášť velkou radost, je pak zájem školek, protože je dobře, že se tradice předává těm nejmladším,” uvedl

Rudolf Polzer, Starojická historická společnost.

“Přišli jsme proto, aby děti viděla, jaké jsou u nás tradice a že se pořád zachovávají,” potvrdila učitelka z MŠ Jiráskova. “Příští týden máme ve školce téma maškarní ples a děti budou chodit v maskách, tak jsme chtěli, ať se inspirují,” přidala se učitelka z MŠ Beruška.

“To období si to přímo žádá, jeobdobí masopustu, tak proti jsme i zavedli tradici masopustu, aby to náměstí ožilo,” sdělila Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín - Město klobouků.

V průvodu tak prošly centrem města typické maškary v čele se Smrťákem, jako symbolem zimy, dále nechyběl policajt, medvěd a také třeba Slamák, který předznamenává příchod jara a nového života.

“Snažíme se vyhledat v archivech a kronikách autentické masky a podle toho si sestavujeme a udržujeme naše kostýmy,” dodal Rudolf Polzer.

“Město Nový Jičín se už několik let snaží oživit náměstí a snaží se do centra města vrátit lidi a kupní sílu. Jarmark jsou tak samozřejmě i prostorem pro podnikatele, i místní, aby se mohli prezentovat,” zdůraznila Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Součástí masopustní veselice byl i pátý ročník soutěže o nejchutnější regionální pochutinu, letos šlo o koblihu. Do soutěže se přihlásili čtyři pekaři z Novojičínska. Kdo z nich peče tu nejlahodnější koblihu, o tom rozhodovala degustací veřejnost.

Návštěvníkům masopustního jarmarku nejvíce chutnala kobliha z bíloveckého pekařství, která získala 151 hlasů. Do anonymního bodování se zapojilo celkem 352 hodnotitelů. Vítězná pekárna získala keramickou mísu ve tvaru koblihy. Odměnu, v podobě balíčku pekařských výrobků, si odnesli i čtyři vylosováni z řad veřejnosti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy