Elektronické kvízy, stolky s pokusy a rostlinky, které si můžeme přímo osahat. Takto pestrá je výstava Mechorosty - latimérie mezi rostlinami. Zdánlivě obyčejnou nicméně starobylou rostlinku ukazuje vědeckým pohledem.
“Že se vlastně zachovala, po celou dobu nezměnila tvar těla, stavbu děla, velikost a vydržely tu beze změny celých těch 400 milionů let,” uvedla Renata Sobotíková, kurátorka výstavy, Muzeum Novojičínska.
Návštěvníci si tu mohou prohlédnout 12 nejběžnějších druhů mechů a také některé vzácné rostliny. Část výstavy je věnována vápencové oblasti Štramberka, což je pro mechy významná lokalita.
“Spousta druhů už tam dneska neroste, protože tím odtěžením Kotouče byly ty jejich lokality zničeny,” podotkla kurátorka výstavy.
Poutavé jsou také připravené experimenty, které upozorňují na důležitost těchto rostlin.
“Tenhle pokus prezentuje význam mechů při zadržování vody v krajině. Děti si vyzkouší zvážit suchou síťku a poté zváží síťku s mechy, které jsou nasáklé vodou, a vidí rozdíl v gramáži,” upozornila Markéta Machová, edukační pracovnice, Muzeum Novojičínska.
Autory výstavy, kterou tvoří také snímky věděckého fotografa Štěpána Kovala, jsou pracovníci olomouckého muzea. Ti z Nového Jičína k ní doplnili vlastní edukační program - a možnost vyrobit si opravdovou chaloupku z mechu a kapradí.