Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pocitová mapa rozdělila město do barev

Více než půl roku vznikala pocitová mapa Nového Jičína. Lidé do ní mohli zaznamenávat, kde je jim ve městě dobře a kde se bojí. Mapa teď dále poslouží radnici jako návod pro plánování dalších investičních akcí a řešení problematických míst.

Pocitovou mapu svého města tvořili Novojičíňáci ve dvou fázích. První proběhla v loňském roce na Veřejném fóru, kde do papírové mapy zaznačovali různá místa pomocí špendlíků v sedmi barvách. Žlutá například znamenala dobrý pocit, černá nebezpečí.

“Protože jsem původně z Prahy, ale tady už žiji půl století, tak bych své přátelé a známé pozvala do středu města,” komentovala umístění špendlík se žlutou hlavičkou starší žena.

“Poté, co byla tato mapa převedena do elektronické podoby, byla publikována na webu. A tam měli i ostatní lidé možnost klikat různými barvami na různá místa ve městě a tímto způsobem také zaznačili, jak se kde cítí,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Hotovou pocitovou mapu si lidé mohou prohlédnout na webu města a také Zdravého města Nový Jičín. Jako první se po jejím načtení objeví žlutá barva. Ta označuje místa, kam by Novojičíňák chtěl vzít návštěvu nebo kamarády.

“Tato zelení barva znamená místa, kde tráví volný čas, naopak červená znamená, kde se necítí bezpečně a hnědá znamená nebezpečné místo v dopravě,” ukázal mapu Novojičínský místostarosta.

Jednotlivá místa si mohou lidé na mapě přiblížit v detailu a na některých jsou také přidané komentáře těch, kteří je označili.

“Tady u autobusového nádraží je například poznámka: Podnapilí a agresivní lidé,” četl v mapě Ondřej Syrovátka.

Negativní postřehy jsou pak také zejména v reakcích na dopravu ve městě.

Mapa teď radnici poslouží jako návod pro plánování dalších investičních akcí a řešení problematických míst. Se získanými údaji budou pracovat příslušné odbory městského úřadu, například odbor dopravy, územního plánování, životního prostředí a další, a také městská policie a odborné komise Rady města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy