Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tělesně postižení z Novojičínska nesedí doma

Svaz tělesně postižených má v rámci kraje okolo 3 700 členů. Například místní organizace v Novém Jičíně sdružuje téměř 260 lidí. Přestože se jedná převážně o starší osoby s postižením pohybového aparátu, chtějí být aktivní a nesedět jen doma.

Největší příležitostí pro společné setkání je pro členy novojičínského svazu tělesně postižených výroční schůze. Dozví se tu vše podstatné o aktivitách, které jim organizace nabízí.

“Hlavní nosný program je organizování ozdravných pobytů, klubová činnost, zájezdy, ale kromě toho se snažíme našim členům poskytovat i nějaké informace z té sociální oblasti, pokud se týká zákonů, vyhlášek a nařízení,” uvedl Jaroslav Kotas, předseda Svazu tělesně postižených, MO Nový Jičín.

Ozdravné pobyty pořádají dva ročně, vystřídá se na nich 80 lidí. Letos vyrazí na Prostřední Bečvu.

“Město jejich aktivity podporuje, jsou to většinou samozřejmě senioři, tuším, že tento rok tam jde přes 41 tisíc korun. Je to dobře, že se o ně tato organizace takto postará,” sdělil Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Zdejší tělesně postižení udržují 17 let kontakty s podobným svazem ve slovenském Martině. Tam je ale organizace rozdrobena do desíti menších svazků a rozdíl v činnosti je citelný.

“My máme trochu těžší spolupráci, i co se týká podpory města a získávání finančních prostředků. Nemáme prostory. Tu mají krásnou klubovnu, mají se kde vyžít. To nám chybí,” podotkla Marta Hrušková, předsedkyně Svazu zdravotně postižených, ZO Martin 7 (SR).

Nejvíce z 260 členů novojičínské organizace jsou lidé s postižením pohybového aparátu, dále osoby s civilizačními chorobami a se zrakovými vadami.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy