Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tvůrčí kreslení je lákadlem i pro dospělé

Vzít do ruky tužku a začít se učit kreslit mohou lidé i v dospělém věku. Městské kulturní středisko v Novém Jičíně pro ně pořádá výtvarný kurz. Během dvaceti lekcí zvládli jeho absolventi autoportrét i celou postavu.

Kurz “Kresbou pro radost” začal v říjnu loňského roku. Po 16 lekcích měl v únoru skončit, ale sami účastníci si vyžádali jeho prodloužení o jeden měsíc.

“Kurz jsem pojala jako průpravu kresebnými technikami a postupně jsem to uvolňovala, aby se i lidé mohli předvést, co v nich je a k jaké technice mají blíže,” přiblížila obsah lekcí Gabriela Marková, lektorka kurzu.

“Já mám nejraději kreslení tužkou nebo čistým progressem, to mě nejvíce baví,” sdělila Lucie Šimíčková, účastnice kurzu. (fialové tričko)

“Chtěla jsem se naučit malovat a něco vytvářet,” přidala se Marie Zubková, účastnice kurzu. (starší paní)

Kurz začínal kresbou jednoduchého zátiší, z počátku používali jeho účastníci jen tužku nebo přírodní uhel.

“Postupně jsem se snažila zátiší obohatit nějakou drapérií, složitějšími předměty, aby si vyzkoušeli už nějaké složitější stínování. Od toho jsem se dostali ke kresbě hlavy,” dodala lektorka kurzu.

Vrcholem pak bylo zvládnout portrét nebo lidskou postavu podle živého modelu.

“Dívala jsem se do zrcátka, které jsem měla po levé straně, a kreslila jsem jen to, co jsem viděla,” popsala vznik svého autoportrétu Lucie Šimíčková.

“Tohle je kresba lidské figury, sedící postavy. Každý měl možnost si vybrat techniku, někdo kreslil uhlem, někdo pastelem,” ukázala na další obrázky Gabriela Marková.

Gabriela Marková je absolventkou Fakulty umění v Ostravě na katedře kresby a grafiky. Proto také obohatila kurz o svou oblíbenou techniku.

“Kresba jako taková je spíše předstupeň k nějakému dalšímu výtvarnénu vyjádření. Já mám nejblíže ke grafice, takže jsem zvolila techniku linorytu,” míní mladá grafička.

“Zajímavé bylo také malování venku, což jsme absolvovali na náměstí před Vánoci. Kreslila jsem Morový sloup a byl tam stromeček, takže i ten. Myslím si, že se to hodně líbilo,” přidala se Šárka Bálková, účastnice kurzu.

Posledním úkolem, který měli účastníci zvládnout, bylo ztvárnění Staré pošty. Mimo jiné i proto, že od stavby této budovy letos uplyne 455 let. 

Nahlásit chybu
Milan Přadka - Libhošť
Libhošť
od 110 do 130 Kč/hod.

Detail

Kamil Švihla - autodoprava
Mošnov
od 35 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail

ErudoBrain, s.r.o. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 18 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail