Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum vyprávělo “Velikonoční příběh”

Biblický příběh Velikonoc se snažili přiblížit dětem pracovníci Muzea Novojičínska. Připravili pro ně povídání o Jidášovi, které spojili s tvorbou velikonočních dekorací.

Velikonoční příběh vycházející z Bible si přišlo do Žerotínského zámku vyslechnout na 600 dětí ze škol a školek Novojičínska. Muzeum pro ně připravilo povídání o tom, proč se slaví tyto svátky a jaká je jejich předkřesťanská a poté křesťanská podstata. K vysvětlení tématiky sloužil známý obraz Poslední večeře.

“Děti při pohledu na tu Poslední večeři Páně si uvědomují, že tady na boku sedí právě zrádce Jidáš, který má v ruce měšec se 30 stříbrnými a už připravuje zradu Pána Ježíše,” uvedla Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska.

V návaznosti na to pak etnografka muzea ukázala návštěvníkům, jak se tato událost promítla do lidových zvyků - pečení jidášů, které se jedly především v době půstu na Velký pátek.

“Toto pečivo má připomínat provoz, takže mívalo různé tvary, třeba uzel, aby aby to symbolizovalo kousek provazu, na kterém se oběsil Jidáš, když se dopustil zrady na Pánu Ježíši,” doplnila Anna Hrčková.

Děti samotné jidáše nepekly, ale zkoušely si je vyrábět z modelovací hmoty.

“Ten Jidáš a vůbec jeho postava se nám odrážely i v obyčejích nejen při pečení pečiva, ale také v obyčeji Honění Jidáše, který se udržoval na Novojičínsku a Příborsku,” vysvětlila etnografka muzea.

Velikonoční atmosféru pak děti načerpaly také při tvoření jarních dekorací, třeba pletení tatarů a malování vajíček neobvyklými metodami.

“Je taková jedna technika, kdy se používají přírodní materiály, jsou to rostliny, které se obtisknou na vajíčko,” popsala jeden ze způsobů malování kraslic MARKÉTA MACHOVÁ, edukační pracovnice, Muzeum Novojičínska.

Další vzdělávací program připravuje muzeum pro školáky opět na duben, atraktivní formou jim připomene Den Země. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail