Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veterán 2. světové války oslavil devadesátiny

V Moravskoslezském kraji žije v současné době 60 válečných veteránů z 2. světové války. Jedním z nich je Rostislav Stehlík, který právě oslavil 90té narozeniny. Do Svobodovy armády narukoval v 16 letech.

Major ve výslužbě Rostislav Stehlík žije v Šenově u Nového Jičína. Právě na zdejší obecní úřad se sjeli čelní zástupci obce legionářské, svazu bojovníků za svobodu a armády, aby mu k životnímu jubileu pogratulovali.

Do československého vojska se Rostislav Stehlík přihlásil spolu s kamarády dobrovolně, nicméně napoprvé ho odvodní komise poslala domů. Nebylo mu ještě ani 16 let.

“Tam nám řekli, byli jsem asi tři, rychle se oblečte, ale rychle se oblečte a mazejte domů pomáhat mámám hospodařit. Pro vás ještě válka není,” zavzpomínal Rostislav Stehlík, veterán 2. světové války.

Za půl roku, kdy mu bylo 16 let a pět měsícům, už jej vojsko přijalo.

“Jednoduše nejsem žádný velký bojovník, já jsem jen splnil svou povinnost. Byly i chvilky, kdy jsem si říkal, proč jsi ty troubo tam šel,” podotkl válečný veterán.

“Naše obec si váží těchto lidí a pořád těmto lidem dáváme maximální podporu,” uvedl Jaroslav Kadlec (VIZE 2014), místostarosta Šenova u Nového Jičína.

“V Moravskoslezském kraji dnes máme 60 žijících veteránů, kteří skutečně prošli boji druhé světové války,” doplnil Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Rostislav Stehlík patřil k nejmladším vojákům Svobodovy armády. S 5. dělostřeleckým plukem se jako spojař zúčastnil bojů o Jaslo.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail