Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osudové osmičky propojilo muzeum v jedné výstavě

Letošní osmičková výročí propojilo Muzeum Novojičínska do jedné výstavy. Expozice s názvem “Od císaře pána k bolševikovi” ukazuje milníky českých dějin v souvislostech s regionálním děním.

Výjimečná expozice “Od císaře pána k bolševikovi” bude v novojičínském muzeu k vidění až do konce roku. Věnuje se osudovým létům 1918, 38, 48 a 68.

“Jednalo se vlastně o období padesáti let jedné generace, možná jedné rodiny. Takže cílem je poukázat na vzájemnou provázanost těch osmiček,” uvedl Martin Vitko, Muzeum Novojičínska, autor výstavy.

Výstava popisuje události osudových osmiček v celorepublikovém kontextu, ale aby byla přínosná i pro zdejší obyvatele, klade důraz na jejich průběh v tomto regionu.

Nepřehlédnutelná jsou dioramatická ztvárnění jednotlivých výročí. Tady je například ráno zmateného člověka, kterého v srpnu 1968 probudily tanky.

“Vidí přecházející jednotky zejména sovětské armády, které přechází také Novým Jičíně. Lidé na toto období reagovali velmi neurčitě, nevěděli, co mají čekat, jak se situace vyvine,” přiblížil výjev Martin Vitko.

Vernisáž výstavy zpestřili svou účastní členové historických spolků v dobovém civilu a uniformách.

“Uniforma, kterou mám na sobě, jsou tak zvaní Kornilovci, což jsou jedni z prvních československých legionářů v Rusku,” popsal Pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín. “Na sobě mám četnickou uniformu z roku 1937, hodnost vrchní strážmistr,” přidal se Ondřej Demjan, dobový četník. “Já představuji pěšáka wehrmachtu v roce 1938, v říjnu při obsazování Sudet,” okomentoval svou uniformu Jiří Kostelník, KVH FENIX Nový Jičín.

Na výstavě jsou vidět dobové exponáty, uniformy, fotografie, originální zvukové záznam a další dokumenty. Pocházejí většinou z depozitářů muzea a také ze soukromých sbírek.

Kousek z výstavy si domů může odnést každý návštěvník, a to leporelo s vyznačenými klíčovými milníky dějin, které se váží k 20. století.

“Na druhé straně, což je podstatnější, jsou vyznačené jednotlivé osmičky. Ke každé osmičce se na výstavě nachází kopie dobového razítka, které si návštěvník může otisknout a má trvalou památku,” ukázal autor výstavy.

Výstava “Od císaře pána k bolševikovi” bude v Rytířském sále k vidění až do 31. prosince. Přístupná je od úterý do neděle. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy