Farní kostel se výjimečně proměnil ve výstavní prostory. V jeho útrobách byla instalována výstava “Milovat dobro, odporovat zlu”. Věnována je kardinálu Josefu Beranovi, jedné z nejvýznamnějších osobností katolické církve.
“V roce 1942 byl za své postoje proti Heydrichiádě poslán do koncentračního tábora Dachau, taktéž v roce 1948 se svými nesmrtelnými slovy “Arcibiskupe nemlč” postavil proti totalitní komunistické vládě,” přiblížil tuto osobnost Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Kardinál Beran zemřel v roce 1969. Byl jediným Čechem, kterému se dostalo mimořádné pocty být pohřben po boku papežů v bazilice sv. Petra v Římě. V letošním roce byly jeho ostatky vráceny do Prahy.
“Z těch moderních dějin je kardinál Beran jedna z nejvýznamnějších osobností, už jenom protože, že jaksi koresponduje svatého Vojtěcha,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.
Výstavu zpracoval Ústav pro studium totalitních režimů před deseti lety.
“Po celou dobu byly v Praze a v letošním roce ji ústav propůjčil na takové místní výstavy, takže Nový Jičín je letos třetím místem, kde se výstava uskuteční,” doplnil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.
Na závěr ještě jedna zajímavost - propojení kardinála Berana s Novým Jičínem.
“Do úřadu jej v roce 1912 uvedl novojičínský rodák Lev kardinál Skrbenský z Hříště, jeho současníkem byl novojičínský vídeňský arcibiskup Franz Kamprath a taktéž lze najít další spojení v osobnosti kardinála Františka Tomáška, rodáka ze Studénky, který byl následovníkem tohto velkého arcibiskupa pražského a taktéž kardinála,” upozornil Radek Polách.
V prostorách farního kostela Nanebevzetí Panny Marie bude tato výstava k vidění do konce října.