Kostel hostí výstavu k poctě kardinála Berana

Prostory farního kostela hostí mimořádnou výstavu. Vznikla na počest kardinála Berana. Ústav pro studium totalitních režimů ji letos zapůjčil na tři místa v České republice - jedním z nich je právě Nový Jičín.

Farní kostel se výjimečně proměnil ve výstavní prostory. V jeho útrobách byla instalována výstava “Milovat dobro, odporovat zlu”. Věnována je kardinálu Josefu Beranovi, jedné z nejvýznamnějších osobností katolické církve.

“V roce 1942 byl za své postoje proti Heydrichiádě poslán do koncentračního tábora Dachau, taktéž v roce 1948 se svými nesmrtelnými slovy “Arcibiskupe nemlč” postavil proti totalitní komunistické vládě,” přiblížil tuto osobnost Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Kardinál Beran zemřel v roce 1969. Byl jediným Čechem, kterému se dostalo mimořádné pocty být pohřben po boku papežů v bazilice sv. Petra v Římě. V letošním roce byly jeho ostatky vráceny do Prahy.

“Z těch moderních dějin je kardinál Beran jedna z nejvýznamnějších osobností, už jenom protože, že jaksi koresponduje svatého Vojtěcha,” sdělil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Výstavu zpracoval Ústav pro studium totalitních režimů před deseti lety.

“Po celou dobu byly v Praze a v letošním roce ji ústav propůjčil na takové místní výstavy, takže Nový Jičín je letos třetím místem, kde se výstava uskuteční,” doplnil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.   

Na závěr ještě jedna zajímavost - propojení kardinála Berana s Novým Jičínem.

“Do úřadu jej v roce 1912 uvedl novojičínský rodák Lev kardinál Skrbenský z Hříště, jeho současníkem byl novojičínský vídeňský arcibiskup Franz Kamprath a taktéž lze najít další spojení v osobnosti kardinála Františka Tomáška, rodáka ze Studénky, který byl následovníkem tohto velkého arcibiskupa pražského a taktéž kardinála,” upozornil Radek Polách.

V prostorách farního kostela Nanebevzetí Panny Marie bude tato výstava k vidění do konce října.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 17.09. 2:16
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků