Lidé bez domova dostávají venku deky a čaj

Zimní počasí obvykle zažene lidi bez domova pod střechu, do azylových domů. Například v Novém Jičíně ale evidují asi desítku těch, kteří se do tepla vyspat nikdy nepřijdou. Proto za nimi terénní pracovník vyráží s horkým čajem a oblečením.

Terénní pracovník novojičínské Charity zná téměř všechna místa, kde v zimním počasí lidé bez domova i v mrazech stále přebývají bez střechy nad hlavou. Pravidelně je obchází.

“Alespoň trošku monitorujeme, jestli tito lidé žijí, jestli se něco nestalo zdravotně a případně jim také poskytujeme nějaké deky, teplejší bundu,” uvedl Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín.  

Do batohu ještě obvykle přidá termosku s horkým čajem nebo kávou. Při své obchůzce zkontroluje zhruba deset lidí, kteří trvale odmítají přespat v noclehárně azylového domu.

“Může to být nějaká taková možná hrdost v některých lidech, že prostě oni to zvládnou sami a od nikoho nic nepotřebují,” míní Marek Procházka.

Na konkrétní místo, kde tito lidé i v zimě, v mrazech zůstávají, náš televizní štáb terénní pracovník nevzal, a to z prostého důvodu. Aby neztratil jejich důvěru a mohl jim alespoň takto pomáhat.

V Novém Jičíně se stabilně pohybuje asi 50 lidí bez domova. Ti mohou využívat služby Charity v Azylovém domě.

“V momentě, kdy nám klesnou teploty pod nulu, tak už rozšiřujeme jednak provoz nízkoprahového denního centra a také provoz noclehárny,” sdělil Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín.

Klienti tedy mohou přijít na lůžka už v šest večer, ráno v sedm musí odejít. Znovu se jim pak od 10 do 15 hodin otevírá denní centrum. Jeho prostor je k dispozici zdarma.

“Můžou si ohřát potraviny, když nemají svoje, tak máme k dispozici v potravinové bance. Většinou to probíhá tak, že si tu chlapi vaří polévku, tu si uskladní a ta pak ještě poslouží i v noclehárně,” dodal Marcel Brož.    

Kapacita všech služeb Charity, tedy noclehárny, nízkoprahového denního centra a obou azylových domů na Dolní bráně a ve Straníku, je v těchto dnech naplněna.

“Bohužel nám v současné době přibývá hodně mladých lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. Ať už jsou vyhozeni rodiči z domova nebo o bydlení přišli jiným způsobem. Mladých ale přibývá nejen v nízkoprahových sociálních službách, ale i v azylovém domě je více mladých maminek s dětmi. Je to trend poslední doby...nevím proč,” pokrčil rameny ředitel Charity.   
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 18.09. 21:45
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

AVIDUZ, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Lajnveber s.r.o.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

4Lide s.r.o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč do 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků