Hlavním jazykem projektu Erasmus + Partnerství je angličtina, nicméně v novojičínské základní škole Tyršova mezi dětmi zněla stejně intenzivně i čeština a slovenština. Dalšími účastníky evropského setkání byly školy z Kremnice a chorvatské Končanicy.
“My jsme česká menšina, která se přistěhovala do Chorvatska asi před 200 lety a máme na Daruvarsku dvě české školy. My jsme z končinské školy a máme asi sto třicet žáků,” vysvětlila Tina Varat, učitelka základní školy v chorvatské Končanicy.
Účast v projektu tak chorvatská strana brala i jako možnost osvěžit si současnou češtinu a poznat kraj svých předků.
“Rozumím všemu, ale je to jiné. Je vidět, že nejsme z Česka, že jsme z Chorvatska,” pousmála se chorvatská školačka. “Mám tu nové kamarády, jsou vtipní a každý se jinak vyjadřuje, to je na tom to nejlepší. Ale i město bylo krásné,” sdělila slovenská účastnice projektu. “Byla tady zábava, našla jsem si dobré kámoše,” reagovala žákyně novojičínské školy.
Školáci strávili v Novém Jičíně pět dnů, většinu času poznávali pamětihodnosti a turistické atraktivity.
“Výstupem tohoto setkání byl videoprůvodce Nového Jičína. Protože celý ten projekt je věnován mapování a stopování společného kulturního a přírodního dědictví,” doplnila Hana Zapletalová, učitelka ZŠ Tyršova, Nový Jičín.
Projekt bude na podzim pokračovat na Slovensku, závěrečné setkání se v červnu roku 2020 uskuteční v Chorvatsku.