Reklama

Erasmus spojil novojičínské školáky s českými dětmi z Chorvatska

Žáci novojičínské základní školy se v rámci evropského projektu setkali s chorvatskými školáky, jejichž kořeny sahají do České republiky. Vedle hlavní angličtiny tak našli společnou řeč i ve slovanských jazycích.

Reklama

Hlavním jazykem projektu Erasmus + Partnerství je angličtina, nicméně v novojičínské základní škole Tyršova mezi dětmi zněla stejně intenzivně i čeština a slovenština. Dalšími účastníky evropského setkání byly školy z Kremnice a chorvatské Končanicy.

“My jsme česká menšina, která se přistěhovala do Chorvatska asi před 200 lety a máme na Daruvarsku dvě české školy. My jsme z končinské školy a máme asi sto třicet žáků,” vysvětlila Tina Varat, učitelka základní školy v chorvatské Končanicy.

Účast v projektu tak chorvatská strana brala i jako možnost osvěžit si současnou češtinu a poznat kraj svých předků.

“Rozumím všemu, ale je to jiné. Je vidět, že nejsme z Česka, že jsme z Chorvatska,” pousmála se chorvatská školačka. “Mám tu nové kamarády, jsou vtipní a každý se jinak vyjadřuje, to je na tom to nejlepší. Ale i město bylo krásné,” sdělila slovenská účastnice projektu. “Byla tady zábava, našla jsem si dobré kámoše,” reagovala žákyně novojičínské školy.

Školáci strávili v Novém Jičíně pět dnů, většinu času poznávali pamětihodnosti a turistické atraktivity.

“Výstupem tohoto setkání byl videoprůvodce Nového Jičína. Protože celý ten projekt je věnován mapování a stopování společného kulturního a přírodního dědictví,” doplnila Hana Zapletalová, učitelka ZŠ Tyršova, Nový Jičín.  

Projekt bude na podzim pokračovat na Slovensku, závěrečné setkání se v červnu roku 2020 uskuteční v Chorvatsku.
Montáže Přerov a.s.
Nový Jičín
od 100 Kč

Detail

ROGASS CATERING s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč

Detail

LUCCO a.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu