Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrby u hřišť jsou po ořezu pružnější a bezpečnější

Zásahy do městské zeleně probíhají letos v některých místech poměrně razantním způsobem. Účelem je podle odborných pracovníků omlazení stromů, a také zajištění bezpečnosti.

Vrby v  okolí ulice Dlouhá rostou v blízkosti dětských hřišť. Patří mezi křehké dřeviny, kterým se častěji lámou větve. Pracovníci technických služeb teď kvůli bezpečnosti většinu z nich ořezali a zůstaly z nich zdánlivě holá torza.

“Tady je od polí silný vítr a když se na tyto vrby podíváte, mají i polámané větve a my tyto stromy musíme dostat pod kontrolu,” uvedl Pavel Zápalka, Technické služby města Nového Jičína.  

Výhodou vrb ale je, že dokáží i po radikálním zásahu rychle znovu obrůst novými výhonky, omladí se a získají lepší pružnost.

“Vrba patří mezi časně rašící dřeviny, takže toto je nejvhodnější doba ořezu. Víceméně za dva měsíce uvidíme, že budou všechny zalistěné,” potvrdila Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

Důkazem je jen o pár metrů dále pohled na vrbu, které už mají tuto důkladnou údržbu za sebou.

“Před rokem jsem vlastně udělali rekonstrukci stromů u tohoto hřiště a takhle to potom zákroku vypadá. Myslím si, že je to mnohem bezpečnější,” okomentoval stromy Pavel Zápalka.

Pracovníci veřejné zeleně vrby ořezávají ve více lokalitách města, například u ulic Vančurova a Riegrova, všude tam, kde zasahují nad hřiště, parkoviště nebo nad další pozemky, kde by mohly ulomené padající větve někoho ohrozit.

“To je příklad na sídlišti riegrova, kde téměř třetina stromů zasahuje nad areál školy, nad pozemek, kde se pohybuje děti. Tam konkrétně došlo k opadu velké větve a k poškození plotu,” sdělila pracovnice odboru životního prostředí.

Z důvodu teplého počasí už ale na mnoha stromech začínají růst listy a až na havarijní stavy se proto práce zastaví a pokračovat budou v další době vegetačního klidu na přelomu roku.  

V minulém týdnu také ještě stihly technické služby prostříhat nejnižší větve platanů rostoucích u náměstí na prostranství směrem k autobusovému nádraží tak, aby pod nimi mohli bez problémů procházet lidé.

S nástupem jara teď čeká technické služby další pravidelná činnost, sekání trávy.

“Chtěli bychom poprosit pejskaře, aby opravdu sbírali psí exkrementy, aby to opravdu uklízeli, protože ty první seče jsou díky tomu dost zajímavé,” pousmál vedoucí pracovník městské zeleně.

V období od jara do podzimu vyjedou sekačky do terénu zpravidla čtyřikrát.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VKUS-BUSTAN s.r.o.- Nový Jičín
Nový Jičín
od 8 640 do 16 200 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail