Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do rekonstrukce bojů zasáhl i novojičínský klub

U příležitosti oslav výročí konce 2. světové války se opět konala velká rekonstrukce bojů z ostravsko-opavské operace. Nechyběli při ní členové klubu vojenské historie z Nového Jičína - i když na straně poražených.

Příznivci vojenské historie se opět sešli na Ostravsku, aby zopakovali bojové operace, které před 74. lety provázely konec 2. světové války v tomto regionu. Hlavním pořadatelem rekonstrukce bojů bylo Technické muzeum Olomouc. Ke spolupráci přizvalo řadu klubů vojenské historie - i z Nového Jičína.

“Byli jsme na straně německé armády, kdy jsme kladli odpor  postupujícím československýma ruským vojákům. To znamená, že jsme dělali minová pole, chystali jsme různé pasti a lsti na postupující československou armádu a při tom jsme jakoby ustupovali zpátky do Německa,” uvedl Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín.  

Kolona vojenských klubů se pohybovala pokud možno co nejpřesněji po trase jednotek 1 . československé tankové brigády a Rudé armády, které od 10. března do 5. května roku 1945 osvobozovaly Ostravsko, a předváděla autentické výjevy z bojů.  

“V ukázkách  jsme používali i zkomplikování situace příjezdových cest, vytvářeli jsme minibarikády na ztížení postupu spojeneckých vojsk. Stavěli jsme je z materiálů, které byly při ruce, to znamená, že autenticky za války podminovali stromy. My jsme použili to, co zrovna bylo. Nahráli nám trošku lesáci, kteří nám tam nechali pár klád, tak jsme je použili,”  popsal ukázky člen klubu vojenské historie.

“Generálka žádná na těchto akcích není. Jsou to všechno ostřílení kluci, kteří se jí zúčastňují, poslouchají pokyny svých velitelů. Velitelé se domlouvají několik týdnů nebo  měsíců dopředu, sami si napíšou scénář a v podstatě to vždy vyplyne ze situace, která nastane. Musí to být zkušený tým lidí,” podotkl Libor Chyba.

Na detaily dbali účastníci rekonstrukce i v oblasti výstroje a výzbroje, a také samotné úpravy uniforem spojeneckých vojsk i ustupujícího Wehrmachtu odpovídaly dané situaci ve vývoji války.

“Na straně československé armády jsou uniformy v bezvadném stavu. Na té německé straně už při tom chaosu a zmatku se nedbalo na preciznost. Ti velitelé už nelpěli na tom, aby ten voják byl úplně důsledně oblečen, tak jak jim předepisoval řád,” upozornil příznivec vojenské historie.
Jakub Děkan & band + Kofe-In / dvojkoncert

14.08. 20:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

Horká kaše/ Letní open –air show

15.08. 20:00
Nový Jičín, Amfiteátr Skalky, Nový Jičín

Novojičínské Od-dechovky - festival dechových hudeb Nový Jičín

16.08. 13:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

HPF CleanCat s.r.o. - Odry
Odry
od 88 do 88 Kč/hod.

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 90 do 110 Kč/hod.

Detail

STRABAG a.s. - okres NJ
Šenov u Nového Jičína
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků