Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vytrvalý déšť zahrozil povodněmi

Vydatné srážky rozvodnily některé toky na severu Moravy. Na Jičínce byl na chvíli vyhlášen i třetí stupeň povodňové aktivity. Ve městě zasedala povodňová komise.

První stupeň povodňové aktivity byl ve středu před polednem vyhlášen na Jičínce a následně také na Zrzávce. Městská policie automaticky zvedla most v Žilině. Na radnici byla svolána povodňová komise. Během hodiny vody přibylo tolik, že byl na zdejších tocích vyhlášen druhý stupeň a na Jičínce na chvíli dokonce i třetí.

“Do této doby jsme vykonali veškerá zákonná opatření. Informovali jsme občany přes internetová média i rozhlasem. V okrajových částech města informovali lidi strážníci městské policie,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Povodňová komise průběžně mapovala situaci v terénu, kontrolovala měrné body hladin všech místních toků.

V Žilině bylo částečně zalito několik zahrad. Nejhůře vypadající lokalita byla za školou, kde se vytvořila souvislá vodní plocha.   

”Tady v Žilině to nebylo tak hrozné, stav vody nebyl až tak kritický. Nejhorší místo bylo tady u těch paneláků, ale tady je to zaviněno tím,že se tu valí voda z polí a kanály takový nápor najednou nestačí pobrat,” konstatoval Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.

Vodu tak pomáhaly z kanálu odčerpávat technické služby.

Srážky naštěstí ustávaly, nicméně hrozba vodou vzhledem k předpovědi počasí přetrvávala.

“Je problém, že voda se na Nový Jičín zřejmě bude valit z Javorníku, kde se neustále vytváří bouřkové mraky. Nad Mořkovem neustále prší, takže určitě nějaké nebezpečí hrozí. Prozatím, co jsem udělali, tak jsme odstranili nánosy z mostních konstrukcí, zkontrolovali jsme všechny propustky,” doplnil starosta města.

V pohotovosti byli hasiči, kteří na několika místech  Novojičínska odčerpávali vodu ze sklepů, a do různých prací se zapojily technické služby.

“Začali jsme připravovat pytle s pískem. Hasiči v Bludovicích odstraňovali nánosy u prvního mostku a tyto nánosy technické služby postupně odvážely,” popsala nasazení pracovníků Irena Bambuchová, zástupkyně ředitele Technických služeb Nový Jičín.  

Ve středu kolem sedmnácté hodiny odpoledne byl stupeň ohrožení  na novojičínských tocích snížen na jedničku. Protože vývoj počasí stále počítal s dalšími srážkami, byla povodňová komise v pohotovosti až do čtvrtečního podvečera.

Nahlásit chybu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail