Příběhy našich sousedů jsou dlouhodobým vzdělávacím projektem společnosti Post Bellum. Po školácích z velkých městech se teď do něj zapojili také žáci z Nového Jičína. Vyzpovídali místní pamětníky a jejich vzpomínky zaznamenali v prezentaci a audio reportáži.
“Nejvíce nás asi zaujaly jeho vzpomínky z dětství, protože žil ve druhé světové válce, ale i jeho celý život, kdy studoval a pracoval,” uvedla Lada Rýdlová, ZŠ Komenského 68.
“Nejvíce nás zaujalo, jak se potom po dlouhé době setkala s maminkou a jak její manžel odmítl odsun do Německa,” podotkl Šimon Jursa, ZŠ Jubilejní.
“Do reportáže jsme vzali to nejdůležitější, co nás nejvíce zaujalo, a to bylo to, že se snažil o tu přírodu. která tehdy byla hodně zničená,” sdělila Adéla Pavlasová, ZŠ Komenského 66.
“Hlavně období roku 1968 a 69, kdy tam prababička měla takové menší komplikace v životě, i ji vyhodili z práce,” svěřil se Vojtěch Kubín, ZŠ Tyršova.
”Ten projekt vede mladé lidi, aby se bavili se svými babičkami, dědečky, se seniory a zároveň vede staré lidi k tomu, aby ty mladé k sobě pustili,” dodala Magdaléna Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum.
“Jsem strašně ráda, že se všechny novojičínské školy do toho projektu zapojily. Paměť národa je různá, krátkodobá a dlouhodobá a já bych byla strašně ráda, kdyby i žáci základních škol si to připomínali,” uzavřela Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.
Díky tomuto projektu se školáci podívali do rozhlasových studií, kde reportáže vytvářeli. Naučili se zpracovávat informace, spolupracovat v týmu a prezentovat své poznatky před veřejností.