Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci v rolích reportérů vyzpovídali pamětníky

Novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci v rolích reportérů vyzpovídali pamětníky moderních dějin a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž.

Příběhy našich sousedů jsou vzdělávacím projektem společnosti Post Bellum. Starší žáci základních škol měli za úkol vyzpovídat pamětníky a jejich vzpomínky zaznamenat v prezentaci a audio reportáži. Tým z Komenského 68 si pro svou práci vybral novojičínského rodáka Jaroslava Bělíka. 

“Nejvíce nás asi zaujaly jeho vzpomínky z dětství, protože žil ve druhé světové válce, ale i jeho celý život, kdy studoval a pracoval,” uvedla Lada Rýdlová, ZŠ Komenského 68. 

Další školáky z Jubilejní zaujal životní příběh Kristy Mičkové.

“Nejvíce nás zaujalo, jak se potom po dlouhé době setkala s maminkou a jak její manžel odmítl odsun do Německa,” podotkl Šimon Jursa, ZŠ Jubilejní. 

Oldřich Sobek žijící v Libhošti se vyzpovídal dětem z Komenského 66. 

“Do reportáže jsme vzali to nejdůležitější, co nás nejvíce zaujalo, a to bylo to, že se snažil o tu přírodu. která tehdy byla hodně zničená,” sdělila Adéla Pavlasová, ZŠ Komenského 66.

Žáci z Tyršovy školy si  pro rozhovor vybrali Bohuslavu Kňurovou, prababičku jednoho z nich.

“Hlavně období roku 1968 a 69, kdy tam prababička měla takové menší komplikace v životě, i ji vyhodili z práce,” svěřil se Vojtěch Kubín, ZŠ Tyršova. 

Díky projektu se školáci také podívali do rozhlasových studií, kde reportáže vytvářeli. Naučili se zpracovávat informace, spolupracovat v týmu a prezentovat své poznatky před veřejností.

“Myslím si, že se toho zhostili moc hezky a že je to i vtáhlo do toho děje, že během toho projektu se jim ta práce začala zamlouvat,” pousmál se Tomáš Novák, regionální koordinátor projektu.  

”Ten projekt vede mladé lidi, aby se bavili se svými babičkami, dědečky, se seniory a zároveň vede staré lidi k tomu, aby ty mladé k sobě pustili,” dodala Magdaléna Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum.

“Jsem strašně ráda, že se všechny novojičínské školy do toho projektu zapojily.  Paměť národa je různá, krátkodobá a dlouhodobá a já bych byla strašně ráda, kdyby i žáci základních škol si to připomínali,” uzavřela Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy