V Novém Jičíně oslaví výročí průmyslu. Podívejte se, co nabídne program slavností

Klobouky a automobilový průmysl - to jsou dvě stěžejní témata letošní slavnosti města. Prezentace tradic významných firem propojí výstavy, koncerty a soutěže - třeba O nejoriginálnější pokrývku hlavy.

26. slavnost města, která se koná 6. a 7. září,  bude především v duchu výročí zdejších průmyslových továren. Svým programem ale pojme i další významné historické momenty. 

“Připomeneme si 220 let od založení továrny na klobouky, 140 let automobilového průmyslu v Novém Jičíně a 120 let od otevření Kavárny Praha. Dále to bude průmysl poloviny 19. století, jeho móda, zvyky a připomenutí, jak se v té době žilo, a také výročí cechů,” uvedla  Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín.

Do zobrazení těchto motivů se zapojí místní mateřské a základní školy, spolky a další účinkující. Součástí slavností budou dvě soutěže - jedna je určena školákům - druhá komukoliv, kdo má tvůrčího ducha. 

“Vyhlašujeme tedy soutěž O nejoriginálnější klobouk slavnosti města. Byli bychom rádi, kdyby šlo o autorskou tvorbu, klobouky by byly speciální, neobvyklé. Registrace do soutěže proběhne přímo v den slavnosti na Masarykově náměstí,” podotkla ředitelka kulturního střediska.  

Vyhlášení vítězů je naplánováno v týž den po 17. hodině. Pořadatelé by byli rádi, kdyby se tyto autorské klobouky objevily i v průvodech v 10 a 15 hodin. Ve slavnostní promenádě se také mohou ukázat lidé i ve svých vlastních kostýmech a nebo si je vypůjčit  v Kině Květen od 3. do 5. září, mezi druhou a půl šestou odpoledne. 

Slavnost města bude probíhat zejména na Masarykově náměstí, ale program zaplní také obě nádvoří Žerotínského zámku a přilehlý park. 

“V parku u zámku bude dětská zóna. Budou tam vojáci, sokolníci i skauti a Sokol,” dodala Iva Pollaková. 

Zpřístupněno bude i Kino Květen, kde v sobotu promítnou zdarma dva filmy.

Podrobné informace jsou na webu města, kulturního střediska a v QR kódech na plakátech.

“Máme zřízenou i speciální stránku slavnostmesta.cz. na těchto stránkách bude průběžně aktualizovaná jakákoliv změna, časový harmonogram, jakékoliv informace o účinkujících,” sdělila zástupkyně pořadatele.   

Slavnost si také vyžádá technická a bezpečnostní omezení. Kvůli ohňostroji bude uzavřeno parkoviště Na valech a v pátek a sobotu zakázán vjezd automobilů na náměstí, na který budou dohlížet městští strážníci. 

“V té době jsou odveleni do služby téměř všichni strážníci, kteří se protočí na ranní a noční směně,” informoval Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín.

Dny města oficiálně vypuknou v pátek odhalením busty Augistina Hückela a zahájením výstavy Nový Jičín – město komínů. Sobota  kromě již zmíněného, nabídne videomapping, ohňostroj a koncerty. Hlavními hosty budou Marie Rottrová a Ewa Farna.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků