Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně oslaví výročí průmyslu. Podívejte se, co nabídne program slavností

Klobouky a automobilový průmysl - to jsou dvě stěžejní témata letošní slavnosti města. Prezentace tradic významných firem propojí výstavy, koncerty a soutěže - třeba O nejoriginálnější pokrývku hlavy.

26. slavnost města, která se koná 6. a 7. září,  bude především v duchu výročí zdejších průmyslových továren. Svým programem ale pojme i další významné historické momenty. 

“Připomeneme si 220 let od založení továrny na klobouky, 140 let automobilového průmyslu v Novém Jičíně a 120 let od otevření Kavárny Praha. Dále to bude průmysl poloviny 19. století, jeho móda, zvyky a připomenutí, jak se v té době žilo, a také výročí cechů,” uvedla  Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín.

Do zobrazení těchto motivů se zapojí místní mateřské a základní školy, spolky a další účinkující. Součástí slavností budou dvě soutěže - jedna je určena školákům - druhá komukoliv, kdo má tvůrčího ducha. 

“Vyhlašujeme tedy soutěž O nejoriginálnější klobouk slavnosti města. Byli bychom rádi, kdyby šlo o autorskou tvorbu, klobouky by byly speciální, neobvyklé. Registrace do soutěže proběhne přímo v den slavnosti na Masarykově náměstí,” podotkla ředitelka kulturního střediska.  

Vyhlášení vítězů je naplánováno v týž den po 17. hodině. Pořadatelé by byli rádi, kdyby se tyto autorské klobouky objevily i v průvodech v 10 a 15 hodin. Ve slavnostní promenádě se také mohou ukázat lidé i ve svých vlastních kostýmech a nebo si je vypůjčit  v Kině Květen od 3. do 5. září, mezi druhou a půl šestou odpoledne. 

Slavnost města bude probíhat zejména na Masarykově náměstí, ale program zaplní také obě nádvoří Žerotínského zámku a přilehlý park. 

“V parku u zámku bude dětská zóna. Budou tam vojáci, sokolníci i skauti a Sokol,” dodala Iva Pollaková. 

Zpřístupněno bude i Kino Květen, kde v sobotu promítnou zdarma dva filmy.

Podrobné informace jsou na webu města, kulturního střediska a v QR kódech na plakátech.

“Máme zřízenou i speciální stránku slavnostmesta.cz. na těchto stránkách bude průběžně aktualizovaná jakákoliv změna, časový harmonogram, jakékoliv informace o účinkujících,” sdělila zástupkyně pořadatele.   

Slavnost si také vyžádá technická a bezpečnostní omezení. Kvůli ohňostroji bude uzavřeno parkoviště Na valech a v pátek a sobotu zakázán vjezd automobilů na náměstí, na který budou dohlížet městští strážníci. 

“V té době jsou odveleni do služby téměř všichni strážníci, kteří se protočí na ranní a noční směně,” informoval Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín.

Dny města oficiálně vypuknou v pátek odhalením busty Augistina Hückela a zahájením výstavy Nový Jičín – město komínů. Sobota  kromě již zmíněného, nabídne videomapping, ohňostroj a koncerty. Hlavními hosty budou Marie Rottrová a Ewa Farna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy