Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Darovaný přístroj pomáhá rozdýchat novorozence

Dětské oddělení novojičínské nemocnice dostalo na konci roku dva dary z různých nadací. Jednak nové monitory dechu, a pak také přístroj, který při komplikacích pomáhá rozdýchat novorozence.

Novorozenecký resuscitátor - přístroj, který miminku pomáhá bezprostředně po narození při potížích s dechem a při dalších komplikacích. Například u předčasně narozených dětí, miminek s vrozenou infekcí a podobně. V novojičínské nemocnici slouží teprve pár týdnů. 

“Přístroj nám umožňuje aplikovat do miminka přesně definované tlaky a pomůže udržovat i nepřetržitý pozitivní přetlak v těch plicích, který je důležitý k tomu, aby se udržely ty plíce čerstvě narozeného miminka v rozepjatém stavu,” uvedla Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín. 

Dosud museli lékaři v případě poporodních komplikací používat mechanický ambuvak. 

Nové zařízení v hodnotě téměř 75 tisíc korun darovala dětskému oddělení nadace Děti na dlani, která spolupracuje s Českou neonatologickou společností. Jen během prvního týdne, kdy jej nemocnice získala, lékaři tento přístroj potřebovali hned dvakrát. 

“Používáme to opravdu u dvou až čtyřech dětí během týdne. za rok je to opravdu minimálně sto dětí v rámci té běžné pomoci během toho rizikovějšího poporodního období,” sdělila 

primářka dětského oddělení. 

V průběhu několika dnů, jiná nadace, nadace Křižovatka, zase darovala nemocnici již poněkolikáté monitory dechu. Tentokrát jich bylo osm. 

“Monitory dechu máme už několik roků, staly se už takovým zlatým standardem naší péče. sestřička nestojí nad každou postýlkou a nehlídá dech miminka, ale děti mohou být u matek a dech jim hlídá baby podložka,” konstatovala Eva Opletalová, vedoucí lékařka novor. oddělení, Nemocnice Nový Jičín. 

“Hodně maminek má také zájem půjčit si monitor dechu domů. To se dá většinou na půl roku. smlouva se dá prodloužit na 9 nebo 12 měsíců,” doplnila vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení.

Spolehlivě fungovat vydrží monitor dechu zhruba dva roky, proto je důležité je obnovovat. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků