Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poplatek za odpad se po sedmi letech zvyšuje, naopak osvobozeny od něj jsou malé děti

Po sedmi letech se v Novém Jičíně zvyšuje poplatek za odpad. Příští rok lidé zaplatí o necelých 50 korun více. Novinkou je, že od této taxy jsou osvobozeny děti do jednoho roku.

Sazba místního poplatku za komunální odpad se mimo jiné stanovuje z nákladů obce na

sběr a likvidaci odpadu v předešlém roce. V roce 2018 tedy město za odpady vynaložilo 

téměř 23 milionů korun. I proto si lidé v roce 2020 za odpady připlatí, sazba se zvedá o 48 korun na osobu, tedy na rovných šest set korun.. 

“Jednotlivé náklady na jednu osobu na kalendářní rok činily v roce 2018 už 910 korun. V letošním roce se budeme pohybovat kolem tisíce korun na jednoho obyvatele. Samozřejmě ten rozdíl peněz. které vybereme od občanů, a které vkládá město, je zhruba tři a půl milionu  korun. Tyto peníze jdou z rozpočtu města,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.   

“Poplatek se zvedl z toho důvodu, že v podstatě sedm let nebyl zvyšován a byl na výši 552 korun s tím, že dříve se zvyšoval téměř každý rok nebo co dva roky. A také z toho důvodu, že náklady narůstají a chystá se i úprava zákona, který zvýší poplatek  za skládkování,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Platit za odpady nemusí v Novém Jičíně lidé, kteří pobývají déle než půl roku v zahraničí nebo 90 dní v nemocnici, klienti chráněného bydlení, domovů pro seniory a dětských domovů. A nově také právě narozené děti. 

“V naši koalici proběhla diskuze a přijali jsme návrh, že od příštího roku nebudeme poplatek ve výši 600 korun vybírat od nově narozených dětí po dobu 12 měsíců,” doplnil starosta města. 

“Předpokládané navýšení příjmů, díky zvýšení místního poplatku za komunální odpad, je meziročně zhruba 1,2 miliony korun. Naopak osvobození dětí do jednoho roku věku by z hlediska statistiky minulých let mělo vyjít zhruba na 160 tisíc korun. I přes toto zvýšení místního poplatku budě město nemalou částku sanovat ze svého rozpočtu,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Poplatek za celý rok musí občané uhradit do 30. června příštího roku. Platbu lze provéstbezhotovostním převodem na účet města nebo v hotovosti na pokladně úřadu na Divadelní ulici. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků