Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičíňáci mohou rozhodovat o využití části rozpočtu. Na své nápady mají 200 tisíc

Nový Jičín patří k městům, která dávají obyvatelům šanci zasáhnout do jeho investičních akcí, a to prostřednictvím participativního rozpočtu. Zdejší radnice jej vyhlašuje letos potřetí. Z loňského ročníku je ve fázi přípravy například čítárna v parku.

Projekt zdravého soutěžení v počtu výstupů na kopec Svinec nebo  chybějící hřiště u školy. To jsou dva konkrétní nápady lidí, které už se v Novém Jičíně podařilo realizovat v rámci tzv. participativního rozpočtu. V současné době radnice připravuje návrhy z loňského ročníku. 

“A to projekt, díky kterému vznikne venkovní čítárna s relaxačním prvkem. Další, který získal nejvíce hlasů, je projekt venkovního hřiště Generace v pohybu, které bude před budovou Střediska volného času Fokus,” uvedla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

Letos město vybízí veřejnost k rozhodování o využití části rozpočtu potřetí. Na jejich projekty vyčlenilo 200 tisíc korun, uspějí minimálně dva. 

“Celý leden a únor mohou lidé chodit po městě a vytipovávat místa, co by se kde dalo udělat nebo vylepšit a až do konce února mohou návrh podat,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Podmínky participativního rozpočtu jsou uvedeny na webu města. Důležité například je, aby se předkládané projekty týkaly pozemků nebo budov v majetku Nového Jičína. Dále si navrhovatel musí si také dopředu zjistit alespoň minimální reakci veřejnosti.  

“Každý občan, který přijde s nějakým nápadem, tak ten nápad musí mít dvacet podporovatelů. Je to proto, aby ten navrhovatel dal najevo, že je to nápad, za kterým už teď někdo stojí a je o něj zájem,” připomněla Lucie Hrdličková. 

O vítězných projektech bude opět spolurozhodovat hlasováním i veřejnost. Výsledky budou vyhlášeny na veřejném fóru, pravděpodobně v měsíci dubnu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy