Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město zreviduje náklady a účel kulturního domu

Do konce tohoto roku mělo mít město kulturní dům, který vzniká rekonstrukcí přístavy Hotelu Praha. Nicméně velké náklady na tuto investici přiměly vedení radnice projekt přehodnotit. Dokončení kulturního stánku se tak posouvá do roku 2022.

Čtyřicet let stará přístavba Hotelu Praha už má novou fasádu a okna. První etapa přestavby na kulturně společenské centrum, kterou nastartovalo bývalé vedení města, skončila loni v květnu. Stála 22 milionů korun. Druhá fáze, vnitřní vybavení, by měla podle aktualizovaného projektu přijít na téměř 70 milionů. To se nelíbí kontrolnímu výboru zastupitelstva města ani vedení radnice. 

“Rada města rozhodla o vzniku pracovní skupiny.  Členové této skupiny jsou zastupitelé města jak opoziční, tak koaliční. Cílem této skupiny je iniciovat úspory,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Vzniklá komise by také měla přehodnotit účelové využití objektu. 

“Budeme se bavit o tom, jestli má smysl a účel budovat v prvním nadzemním podlaží restauraci, budeme se bavit o velikostech sociálního zázemí, velikost pokladen, ale i dalších věcí, týkajících se například povrchu podlah jednotlivých sálů,” vysvětlil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

Původní rozpočet vyhodnotil náklady na rekonstrukci objektu v číslech a normách roku 2014.

“Celková cena díla měla být do 50 milionů korun, včetně DPH. Bohužel v současné době se pohybujeme v 70 milionech pouze při druhé etapě.A to nehovoříme o třetí etapě, kde se bavíme o osvětlovací a ozvučovací technice,” podotkl starosta. 

“Za mě by bylo optimální, kdyby vedení města nerozdělovalo tuto stavbu na dvě etapy, ale realizovalo by celou rekonstrukci najednou. I toto je jeden z důvodů, proč je ta cena nyní navýšena. Způsobuje to finanční komplikace a také komplikace z hlediska soutěžení zhotovitele stavby,”  konstatoval místostarosta. 

Realizaci nyní prodražuje zvýšení cen stavebních prací, a také například přísnější normy týkající se vzduchotechniky nebo požárního řešení. 

“Jsou to ale i věci, které nebyly řešeny v předchozím projektu. Ať už je to propojení na Hotel Praha nebo požadavky, se kterými v průběhu příprav přišlo městské kulturní středisko, zabezpečení objektu kamerami a další věci,” vysvětlil Václav Dobrozemský. 

První stanovisko pracovní skupiny očekává rada města v průběhu února. Jakoukoliv navrženou změnu bude nutné zapracovat do projektové dokumentace a znovu požádat o stavební povolení. Pak bude město moci vypsat soutěž na zhotovitele. 

“Samozřejmě mi tu stavbu nebudeme nikterak zdržovat.Jakmile dojde ke koaliční shodě a také ke shodě výběru dodavatele díla, tak nevidím důvod, že by se stavba zdržovala,” zdůraznil  starosta Kopecký. 

Předpokládaní doba trvání druhé etapy je 12 měsíců. Následně bude nutné kulturní zařízení s kapacitou zhruba 250 osob doplnit o audio techniku a interiérové vybavení. 

“Za mě optimistický plán otevření kulturně společenského centra je rok 2022,” uzavřel místostarosta Dobrozemský.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy