Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna ve Straníku je opravená a větší. obsadila bývalý rozhlas

I knihovna pro 60 čtenářů má smysl. Jsou o tom přesvědčeni v Novém Jičíně a proto již léta funguje také malá pobočka ve Straníku. Nedávno prošla rekonstrukcí a podařilo se rozšířit její stísněné prostory.

Hned s  úderem 17. hodiny už do malé místní knihovny ve Straníku  vstupují první čtenáři. Otevřena je jednou týdně, ve čtvrtek, dvě hodiny odpoledne. Nedávno prošla rekonstrukcí a stavební úpravy o pár metrů čtverečních rozšířily její prostory.

“Knihovna se velmi dlouho potýkala s nedostatkem místa, hlavně pro uložení nového knihovního fondu, který se tady neustále doplňuje. O rekonstrukci jsme přemýšleli dlouho a využili jsme jednu malou místnost, která byla za knihovnou,” uvedla Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně.

Stísněné prostory byly rozšířeny o nevyužitou plochu bývalého rozhlasu. Další stavební práce se týkaly elektroinstalace a oprav podlahy. Do místnosti také přibyly nové úložné regály na knihy. 

Přímo v této místnosti je půjčovna téměř 40 let. Přesně si to pamatuje zdejší knihovnice, pracuje tu stejně dlouhou dobu. 

“Původně byla knihovna v jiné části budovy. Potom došlo k velké rekonstrukci budovy, k nadstavbě, takže knihovna byla zrušena. Když bylo po rekonstrukci, otevřela se v roce 1974 nahoře mateřská škola a knihovna byla v této místnosti otevřena v dubnu 1981,” pousmála se Ludmila Olbrichová, knihovnice ve Straníku.

Tuto pobočku hlavní Městské knihovny Nový Jičín navštěvuje pravidelně zhruba 60 registrovaných čtenářů, dětí i dospělých. 

“Knihovnu využíváme, určitě. Děti do školy a já na večery,” sdělila mladá žena s dětmi. “Každý týden tady docházím,”  přidala se další čtenářka. 

Z téměř 80 tisíc svazků, které má centrální knihovna k dispozici, je jich zde jen zlomek, i tak lze pestrost titulů zajistit.. 

“Knihy se nakupují v centrální knihovny a průběžně celoročně se zde doplňují novinky, které vychází. Ne v tak velké míře, jako v centrální knihovně, ale vždy je nato vyčleněn určitý rozpočet a ten jde tady na nové knížky,” upřesnila Renáta Domoráková. 

“Pokud tady nemáme zrovna tuto knihu a zrovna si čtenář určitou přeje, tak si ji vypůjčíme přes Nový Jičín,” podotkla knihovnice Ludmila Olbrichová.  

Stejně jako velké knihovny i tato malá nabízí svým čtenářům službu online katalogu. Konají se zde vzdělávací lekce pro děti z Mateřské školy Hostašovice, protože ta ve Straníku byl již před léty zrušena, a pro místní děti a rodiče tvůrčí dílny a pohádkové čtení. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy