Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O Památku roku se za kraj uchází jediný objekt: Měšťanský dům s duší č. p. 38 v Příboře

Moravskoslezský kraj bude v letošním ročníku soutěže Památka roku reprezentovat měšťanský dům v Příboře. Tento objekt je jedinou obnovenou památkou, která je v rámci regionu přihlášena.

Zástupci moravskoslezské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska o nominaci do aktuálního ročníku soutěže Památka roku hlasovali na svém setkání v Novém Jičíně. Rozhodování bylo jednoduché. Přihlášen byl pouze jeden revitalizovaný objekt. Měšťanský dům s duší č. p. 38 z Příbora, který je v soukromém vlastnictví. 

“Asi výjimečné na tom domě je to, že při té rekonstrukci byly objeveny malby, které byly v rámci rekonstrukce zrestaurován. Samotná přítomnost těchto maleb v měšťanském domě je velice překvapivá,” uvedla Renata Šablaturová, referent územního plánu a MPR, MěÚ Příbor.

Podle ředitelky sdružení historických sídel Květy Vitvarové je škoda, že se do nominací nepřihlásily další památky a objekty. Hlavním smyslem je totiž především prezentace kulturního dědictví. 

“Neustále ukazovat na to, že památky v naší zemi jsou  že je potřeba je obnovovat. A vlastně i obnovou daného objektu dochází k rozvoji regionu,” reagovala Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

“V současné době aktuálně nějakou opravenou památku nemáme, ale dá se říci, že připravujeme, možná v delším časovém horizontu,  ale rádi bychom se pustili do rekonstrukce Hückelových vil,” podotkl Pavel Bártek (SZ), radní Nového Jičína. 

O titul Památka roku soupeří v rámci republiky celkem 49 objektů. Výsledky budou známy 28. února.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy