Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně zasedalo sdružení historických sídel

Nový Jičín hostil setkání moravskoslezské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Úkolem jednání bylo mimo jiné nominovat regionálního zástupce do celostátní soutěže Památka roku.

Zástupci krajské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se v Novém Jičíně sešli, jak jinak než v kulturní památce, a to v Hotelu Praha. 

“Nový Jičín je dlouholetým členem tohoto sdružení, je to dáno už jeho památkovým centrem  je to velmi historické a památkové město,” podotkl Pavel Bártek (SZ), radní Nového Jičína.

Na území Moravskoslezského kraje má sdružení historických sídel 12 členů, sedm z nich jsou města z bývalého okresu Nový Jičín. 

”Sdružení historických sídel pořádá pravidelně dvakrát ročně setkání se svými členy a já objíždím všechny kraje, tak abych mohla informovat členskou základnu, co je nového, jaký je plán činnosti na letošní rok a zhodnocení činnosti za rok předešlý,”  uvedla Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Zástupci historických měst také v Novém Jičíně rozhodovali o nominaci obnovené památky nebo jiného objektu do aktuálního ročníku celostátní soutěže Památka roku. Hlasování bylo jednoduché. Z Moravskoslezského kraje byl přihlášen pouze jeden objekt. Měšťanský dům s duší č. p. 38 z Příbora. 

Podle ředitelky sdružení historických sídel je škoda, že nominací nebylo více. Hlavním smyslem je totiž především prezentace kulturního dědictví. 

“Neustále ukazovat na to, že památky v naší zemi jsou  že je potřeba je obnovovat. A vlastně i obnovou daného objektu dochází k rozvoji regionu,” reagovala Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

“V současné době aktuálně nějakou opravenou památku nemáme, ale dá se říci, že připravujeme, možná v delším časovém horizontu,  ale rádi bychom se pustili do rekonstrukce Hückelových vil,” podotkl Pavel Bártek (SZ), radní Nového Jičína. 

O titul Památka roku soupeří v rámci republiky celkem 49 objektů. Výsledky budou známy 28. února. Dalším významným počinem sdružení historických sídel je například akce Brány památek dokořán u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, nebo podpora Dnů evropského dědictví.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy