Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum vystavuje zboží ze zazděného sklepa

Předměty ukryté nejprve před nacisty, později před znárodněním představuje Muzeum Novojičínska. Jedná se o zboží z galanterního a papírenského obchodu, které bylo řadu let zazděno ve sklepě jednoho z domů v Příboře.

Kdo v těchto dnech vstoupí do výstavních prostor Muzea Novojičínska, ocitne se v obchodě Aloise Sasína  z konce 30. tých let 20. století. Všude kolem je galanterní, papírenské a další zboží, které bylo řadu let zazděno ve sklepě domu č. 16 v Příboře. 

“Jedná se o naprosto unikátní soubor zboží, které bylo nalezeno v roce 2006 tehdy kurátory Valašského muzea v přírodě, a potom se našim kurátorům, zaměstnancům Muzea Novojičínska podařilo dostat zboží do našich sbírek,” uvedl Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska. 

“Ten obchod byl schovaný dvakrát, v roce 1938 a potom po roce 1948. V 90tých letech ho majitelé ze sklepa vyndali a dali ho na půdu,” doplnil  Václav Michalička, autor výstavy, Muzeum v Příboře.

Muzeum Novojičínska získalo tuto ucelenou sbírku od dědiců příborské rodiny Sasínů v roce 2014. 

“Toto je opravdu ten poklad, že je to připravené zboží na prodej, zabalené a  v celém velkém množství,” zdůraznil Václav Michalička. 

“Je to úžasné, že se to vůbec tady ještě objevilo,” reagovala při prohlídce zboží jedna z návštěvnic výstavy.  “Tu valchu znám,. Když jsem byla malá, tak si pamatuju, že babička na té valše ještě prala prádo,” přidala se vedle stojící žena.  

“Upozornil bych na ty lampiony, které se prodávaly po skončení 2. světové války, kd yten obchod byl krátce otevřen, a představovaly i takový projev vlastenectví,” ukázal na jednu z vitrín  autor výstavy. 

Za  ojedinělé považuje i dochované části dobových oděvů. 

Spousta vystavených předmětů je stále zabalená v papíru a podle pracovníků muzea to tak i zůstane. 

“Velká část toho sortimentu je z různorodého typu materiálu, takže se na to váže i trošičku jiný depozitární režim. Navíc unikátnost toho souboru spočívá i v původních obalech, do kterých je velká část zboží zabalena,” podotkl ředitel muzea. 

Výstava Zboží ukryté v roce 1938 potrvá v Rytířském sále muzea do 13. dubna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy