Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brouk v hlavě a náboje v pozoru

Brouk v hlavě nebo v pozoru stojící náboje. I to jsou výjevy z nové výstavy, která byla otevřena v galerii na Staré poště. Kombinuje dřevořezby a realistické obrazy.

Olomoučtí výtvarníci, sochař Richard Spurný a malířka Zuzana Šípová Dvorská, připravili svými díly na Staré poště nebývalou podívanou. Prostoru dominují dřevěné plastiky s entomologickým podtextem.   

“Mám takovou filosofii, že brouk si nese svou schránku celý život a po své smrti zůstává i nadále krásný. Zato po člověku zůstávají pouze myšlenky nebo jeho odkazy. A já dávám takový takový komprosmis a spojuju tu lidksou myšlenku a  tukrásu hmyzu,” vysvětlil Richard Spurný, dřevořezby. 

Tato svá díla nazývá broučí mechanoidy.  Další část prezentace tvoří například spící spermie, draci a zajímavostí souboru je také to, že řada soch obsahuje tajné schránky, při jejichž tvorbě se inspiroval středověkým sochařem. Jako například tento jednooklý Kyklop, jinak dřevěný bar.  

Hned vedle stojí dále dřevořezba znázorňující Brouka v hlavě nebo Démona moci. 

Mezi těmito dynamických pracemi shlíží do výstavní síně realistiácké malby Zuzany Dvorské Šípové. Výběr obrazů pochází z části z cyklu Identita, který vznikal jako její diplomová práce na  Akademii výtvarných umění. 

“Já jsem asi rok před ukončením akademie našla kufr svého dědečka a tam byly osobní věci, které měl v osobním nasazení v Německu. A já jsem k těm věcem hledala příběh a určitá tajemství,” sdělila ZUZANA DVORSKÁ ŠÍPOVÁ, obrazy.  

Některé objevy byly i pro ni samotnou velmi nečekané. Třeba předmět ukrývající bedna, kterou pak také namalovala. 

“Kamarád se mi na to podívala řekl mi, že je to zaměřovač bomb do letadla a je funkční. Samozřejmě jsem to nechala schválně zavřené, je to takové symbolické,” pousmála se malířka. 

Cyklus postupně rozšiřuje o další témata a příběhy, které stále objevuje v domě po svých prarodičích.  

Pozoruhodná výstava dřevěných plastik a realistických maleb je na Staré poště k vidění. do 27. února.

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail