Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín už není na sociální služby sám, o spolufinancování přesvědčil další obce

Dva roky trvalo Novému Jičínu přesvědčit obce ve svém správním obvodu, aby se podílely na financování sociálních služeb. Je vůbec prvním městem v Moravskoslezském kraji, kterému se tuto spolupráci podařilo uzavřít.

Nový Jičín podporuje registrované sociální služby zhruba 6 miliony korun ročně. Na jejich spolufinancování teď budou přispívat i další obce, pro které je úřadem s rozšířenou působností, a jejich obyvatelé tyto služby využívají. Do systému přispějí částkou okolo tři čtvrtě milionu korun. 

“Hlavní tíže financování sociálních služeb opravdu ležela na městu Nový Jičín, které za ty služby, které tady má a které má v síti, dávalo záruku vůči kraji i vůči občanům,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Proces jednání novojičínské radnice s obcemi trval dva roky, než se podařilo definovat systém financování.

“Když jsem si dělali analýzu, tak hrubé odhady hovoří o tom, že 25 procent těchto služeb je využíváno občany v rámci  toho správního obvodu,” podotkla vedoucí odboru sociálních věcí. 

Několika schůzek se starosty se zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast a konstatoval, že Nový Jičín je v tomto záměru v rámci MS kraje pilotní.

“Jsou zde obce, které nemají žádnou zadavatelskou roli a přesto jejich občané využívají sociální služby. Město Nový Jičín chce v rámci svého území dát tyto obce dohromady, dát dohromady peníze a pomoci sociálním službám v jejich úhradě,” reagoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

“My to vnímáme absolutně pozitivně,” sdělil Miroslav Klimpar (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarosta Starého Jičína. 

“Je potřeba se postarat o ty občany, kteří tyto služby potřebují,” přidal se Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic. 

Na Novojičínsku funguje zhruba třicet sociálních služeb. Přehledně je mapuje i elektronický katalog.
Milan Přadka - město Příbor
Příbor
od 100 do 120 Kč/hod.

Detail

Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

P.I. Transport s.r.o. - pracoviště Planiska CO sklady
Frenštát pod Radhoštěm
od 45 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků