Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Partnerství s Épinalem stvrdil souboj na ledu

Nový Jičín hostil mladé hokejisty z francouzského Épinalu. Návštěva vyplynula z partnerských vztahů, které obě města udržují už dvacet let.

Zahrát si hokej do Nového Jičína přijely dva týmy chlapců ve věkových  kategoriích do 11 a do 13 let z francouzského města Épinal. Soupeři a současně kamarádi jim byli hráči zdejších Ďáblíků. 

“Dneska hrajou, to co slyšíte za námi, to jsou smíšená družstva. Rozhodli kluky, dva Francouze  k nám, dva Čechy k nim, takže hrají takový mix,” ukázal na ledovou plochu Milan Urban, manažer HK Nový Jičín.  

Oba týmy svedly dohromady dvacetileté kontakty obou měst. Oficiální partnerská smlouva mezi Novým Jičínem a Épinalem byla podepsána před 13 lety. 

“Při oficiální návštěvě Épinalu v loňském roce jsem byl osloven předsedou tamního hokejového klubu, následně jsme tento hokejová klub plus další představitele tohoto partnerského města pozvali na slavnosti Nového Jičína. Loni v záři přijeli, slovo dalo slova právě proběhl výměnný pobyt malých hokejistů,” sdělil Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

“Domlouváme se anglicky nebo přes google překladač,” usmál se jeden  z novojičínských hokejových mladíků Simon Klunda, HK Nový Jičín. 

“Je to s nima super, hrajeme hry na počítači,” přidal se kamarád z týmu Daniel Horák, HK Nový Jičín. 

“Je to pro děti dobrý výlet, mají pěkné zážitky. Večery  tráví u českých rodin, kde mohou vidět, jak tady žijete. Je to pro ně dobrá zkušenost,” reagoval Yvan Charpentier, trenér Epinal hockey club (Francie)

Kromě hraní hokeje, a to i například ve Vsetíně nebo v Havířově, spojili Francouzi týdenní pobyt v Novém Jičíně s návštěvou základní školy Komenského 68, prohlédli si město, zavítali ale také do Prahy nebo jako diváci na extraligový hokej do ostravských Vítkovic. 

  Na oplátku by zase v příští sezoně měli novojičínští hokejisté odjet do Épinalu. Nutno podotknout, že jednou už se tam zdejší malí sportovci podívali, bylo to zhruba před 10 lety. 

  “My se obecně snažíme, aby to partnerství s našim městem nebylo pouze formální, a aby z něj něco měli i občané jednak našeho i partnerského města,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

  Na Pivobraní a adventním jarmarku je možné také ochutnat regionální produkty z partnerských měst  A jako novinku by chtěla radnice před zahájením letošní hlavní turistické sezóny zavést slevovou kartu pro návštěvu některých zařízení ve slovenské Kremnici. Obdobná bude fungovat i pro kremnické turisty v Novém Jičíně.
  SMS finance, a.s. - provozovna Nový Jičín
  Nový Jičín
  od 40 000 do 80 000 Kč/měsíc

  Detail

  Nehlsen Třinec, s.r.o. - pracoviště Studénka
  Studénka
  od 30 000 Kč/měsíc

  Detail

  Brose CZ spol. s r.o.
  Kopřivnice
  od 18 390 do 23 000 Kč/měsíc

  Detail

  Nejčtenější zprávy

  PR články

  Více PR článků