Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ledovou plochu zdobily umělecké figury a piruety

Na zimním stadionu se konala Velká cena v krasobruslení. Na ledové ploše soupeřily děti z celé republiky - ovšem bez domácí účasti. Novojičínský oddíl v této vyšší kategorii zástupce nemá.

8.ročník Velké ceny v krasobruslení byl určen dětem ve věku od 6 do 12 let. Byli mezi nimi nováčci v této výkonnostní kategorii i zkušenější sportovci. 

“Jsou to děti, které závodí v Českém poháru, je to nejvyšší soutěž Českého krasobruslařského svazu. Přijely děti z Prahy, ze západních Čech, z jižních čech a z Moravy, prostě z celé republiky. Sezona končí, takže to jsou jedny z posledních závodů letošní sezony,” uvedla Božena Křižanová, trenérka krasobruslařského oddílu Nový Jičín.  

“Mně se na krasobruslení líbí úplně všechno. Minulý závod jsem ve volné jízdě skočila dvojitého Axela na jednu nohu,” prozradila Jana Horčičková, Pardubice.

“Dvojitý Salchow s dvojitým Toeloopem na jednu nohu,” přidala svůj úspěch Lucie Páleníková, Pardubice. “Povedl se mi dvojitý Flip,” svěřila se Eva Blahoutová. Most. 

Domácí pořadatelský klub ovšem v této soutěži své zástupce neměl. 

“Naše děti závodí v nižší kategorii, v kategorii ČKS, protože výkonnostně ještě nejsou na tom tak dobře, aby mohly závodit v Českém poháru. Nejbližší kluby, které tady mají 

zastoupení, jsou Kopřivnice, Orlová, Ostrava, Český Těšín, Havířov,” podotkla zástupkyně novojičínského kubu.  

“V této kategorii od šesti let už děti skáčou složitější skoky. Skáčou už i dvojité skoky, dělají složité piruety. Je to úroveň, kdy ty děti musí být na tréninku dvakrát denně. My máme trénink dvakrát týdně. Tyhle děti, aby byly takhle dobré, musí mít trénink dvakrát denně,”  zdůraznila domácí trenérka a spoluorganizátorka závodu. 

Podle Boženy Křižanové, která v roce 2018 získala na největších mezinárodních závodech v německém Oberstdorfu v kategorii adult zlatou medaili, je potřeba pro úspěch věnovat tomuto náročnému sportu maximum času a mít jej i jako prioritu v rodině.  

“Náš klub, vzhledem k tomu, že víme, jaká je situace a jak těžké je najít dítě, které chce a najít rodiče, který chce, tak se zaměřujeme spíše na rekreační krasobruslení. Takže uvítáme v našem klubu děti, které mohou začít i později než v šesti letech. Mohou začít jen tak, protože je to baví, mají třeba i deset nebo dvanáct let. Máme i lekce dospělých. je důležité, že je to baví, a že mají nějaké sportovní vyžití,” uzavřela Božena Křižanová.   

Nicméně s koncem února si krasobruslení v Novém Jičíně musí dát pauzu. Zimní stadion se kvůli opravě střechy zavírá. Nováčky, kteří mají o tento sport zájem, přivítají zase v srpnu. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy