Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirus zatím ochudil novojičínskou pokladnu o 80 milionů

Nový Jičín už sestavil hrubý účet za koronavirovou epidemii. Propad daňových příjmů odhaduje na 65 milionů korun. V pokladně dále budou chybět i tržby z městských zařízení a finance, kterými radnice podpoří místní podnikatele.

Propad příjmů ze sdílených daní, které získávají obce a města, by měl být dle informací ministerstva financí 17 procent. Pro Nový Jičín to představuje mínus až 65 milionů korun. Počítat město ale musí i s dalšími výpadky příjmů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ať už na straně daňových, například daň z hazardních her, správní nebo místní poplatky, které město vybírá, ale zároveň i nedaňové příjmy, což jsou zejména tržby z městských zařízení, Týká se to nájmu a vstupného na bazén, do městských zařízení typu kino, divadlo, školné v mateřských školách nebo kurzovné ve středisku volného času.”

Podtrženo sečteno celkový propad příjmů představuje téměř 80 milionů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče nepředpokládaných výdajů města, tím mám na mysli nákup roušek, dezinfekce, plošnou dezinfekci a splnění dalších podmínek nařízení vlády, to ještě nemáme přesně vyčísleno. Podle hrubého odhadu se pohybujeme kolem jednoho milionu korun.”

Město tak ve svém rozpočtu současně i škrtalo. Podařilo se najít úspory ve výši 87 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče investičních akcí, žádnou akci jsme nezrušili. Pouze ty významné, velké a drahé akce posunujeme v čase.”

Jedná se zejména o projekty, které v tuto chvíli nejsou dokumentačně připraveny, nebo je lze rozdělit na více etap.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jeden z podstatných projektů, který jsme posunuli do roku 2021, je rekonstrukce přístavby Hotelu Praha na kulturně společenské centrum. Rozhodli jsme tak vzhledem ke stavu projektové přípravy a zároveň revize projektové dokumentace a využití objektu. Došli jsme k závěru, že v tomto roce nestihneme zrealizovat veřejnou zakázku na zhotovitele vnitřních stavebních úprav. ”

Úspory hledalo město i v investicích na opravy bytového a nebytového fondu, posunulo ty, kde ještě není zpracovaná projektová dokumentace. Šetřit bude město také na provozních výdajích, včetně nákladů na energie.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podstatná úspora, kterou jsme zaznamenali v tomto čtvrtletí, je na veřejných zakázkách, kde se podařilo u jednotlivých investičních akcí dosáhnout poměrně velké úspory. Například v oblasti tepelného hospodářství a rekonstrukce čtyř kotelen je celková úspora zhruba 10 milionů korun.”

V neposlední řadě teď radnici čekají ještě další výdaje v souvislosti s koronavirem. Dva miliony korun rozdělí na přímou podporu podnikatelům, kteří mají v Novém Jičíně sídlo i provozovnu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkově bylo doručeno 208 žádostí za 4,1 milionu korun. Podle podmínek, které byly stanoveny, jsme vyhodnotili, že 123 žádostí je způsobilých.”

Drtivá většina podnikatelů požádala o maximální výši pomoci, která byla stanovena na 20 tisíc korun. Všichni tak, do limitu dvou milionů, obdrží 84 procent své požadované částky. Finanční dar by mohli dostat do konce června.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy